tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU, YARINLARIMIZ UMUTLU OLSUN…

DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU, YARINLARIMIZ UMUTLU OLSUN…
tesakademi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada, kadınların eşitlik, kalkınma daha huzurlu yaşam özlemlerini ve isteklerini dile getirdikleri, birlik ve beraberlik günü olarak kutlanmaktadır.

Dünyada her şey kadının eseridir.

Kadına Şiddet, İnsanlığa İhanettir.

İnsan yaratılmışların en şereflisidir. Bakınız burada, kadın denmiyor, erkek denmiyor, çocuk, yaşlı denmiyor; insan deniyor. Kadına kalkan her el, tüm insanlığa kalkmıştır. Kadının onuruna, haysiyetine yönelik her türlü saldırı, tüm insanlığa yapılmıştır. Sırf kadın olduğu için öldürülen her kadınla birlikte, tüm insanlık da katledilmiş demektir.

2019 yılında 474 kadın katledildi.

Sadece Ocak ayında 27 kadın bir şekilde birileri tarafından öldürüldü.

Ayrıca Mersin’de , alçakça öldürülen Özgecan‘ı,

Almanya’da hiç tanımadığı iki genç kızı tacizden kurtarmak isterken öldürülen kahraman Tuğçe Albayrak’ı,

Sınavda kopya çekerken yakaladığı  öğrencisi tarafından öldürülen Ceren Damar’ı,

Başlı başına bir stres kaynağı olan, her yönüyle hayatı kısıtlayan, yaşanmaz hale getiren, mobbing uygulaması sebebi olan, sözleşmeli öğretmenlik uygulaması nedeniyle intihar eden Şehitkamil İlçemize bağlı Beylerbeyi İmam Hatip Ortaokulu öğretmeni Saadet Harmancı’yı,
İş yerinde kendisine yapılan baskılara, mobbinge dayanamayarak bunalıma giren, ziyaret ettiği Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki ağabeyi Ömer Ozan Kaçmış’ın kaldığı apartmanın 8. katından atlayarak intihar eden Gaziantep Zeugma Müzesi Arkeologu Merve Kaçmış’ı, rahmetle anıyoruz.

Komşumuz  Suriye’deki iç savaşta yine mağdur olan tacize maruz kalan, ülkesini terk  edip göçmen konumuna düşen kadınlar ve maalesef çocuklardır. Afrin’de ve İdlib‘de terörle mücadelede kaybettiğimiz şehit askerlerimiz daha önceki yıllarda da teröre verdiğimiz kayıplarımızı düşündüğümüzde artık dünyanın yaşanılası bir dünya olmaktan uzaklaştığını söyleyebiliriz.

Libya’da  Mısır’da, Myanmar’da, Irak’ta, Filistin’de ve dünyanın daha pek çok köşesinde inançları, özgürlükleri uğruna her türlü çileye göğüs geren, zalimlere  karşı koyan, baş eğmeyen bu kadınlar, saygıyı hak ediyorlar. Onların fedakarlıkları sayesinde bu ülkenin dimdik ayakta olduğunu asla unutmayalım.

Terken Hatun’dan Hayme Ana’ya, Nene Hatun’dan Kara Fatma’ya kadar, tarihimizde, efsane haline gelmiş nice kadınlarımız vardır.
Bir toplum, bir millet; erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlansın, diğer kısmı göklere yükselebilsin!

Sokakta dövülen bir kadının, o kişinin eşi, kızı veya başka bir yakını olması, yapılan eylemin yanlışlığını ortadan kaldırmaz. Nasıl, herhangi bir kişiye yönelik haksız şiddet eyleminde duruma müdahale ediliyorsa, burada da, aynı hassasiyet sergilenmelidir.
Unutmayalım ki, her can Allah’ın bir emanetidir.

Bu sabah mavi bulutları avucunuza, mutlulukları gönlünüze, sevgimi usulca kalbinize bırakıyor,

Kadın ve çocukların ölmediği bir dünya hayal ediyoruz.

  Dünya Kadınlar Günümüz kutlu olsun

           Leyla YILDIZ
           Türk Eğitim-Sen
     Gaziantep Şube Kadın Komisyonu Başkanı

1 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ