tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

DAVOS’TA KAHRAMANLIK YAPANLAR, GAZİANTEP’TE ŞAŞTILAR

tesakademi
Gaziantep’in Şehitkamil İlçesinde, yeni yapılan bir okula İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce oluşturulan komisyonun önce “Başöğretmen Atatürk İlköğretim Okulu” ismi verdiği okulun adı, Lions İlköğretim Okulu olarak değiştirilmiştir. Yine başka bir okulun ismi de Rotary kelimesi eklenerek değiştirilmiştir. Gaziantep’te iki ilköğretim okuluna yabancı ve Yahudi kuruluşlarının isimlerinin verilmesini doğru bulmuyoruz. İlimizdeki okullara, Türk Milleti ve değerleriyle dalga geçercesine isimler verilmektedir. ”Dün Davos’ta İsrail’e kafa tutanlar, bugün onlara özür borcu olarak mıdır bilinmez ama Yahudi kuruluşlarına ait isimleri okullarımıza veriyorlar’’

Şehitkamil İlçesi’nde yeni açılan bir ilköğretim okulunun ismi, Lions İlköğretim Okulu, Erikli İlköğretim Okulunun ismi ise Erikli Köyü Kavaklık Rotary Kulübü İlköğretim Okulu olarak değiştirilmiştir. Okullara verilen isimlerin, okul yaptırılması ve isim hakkı istenmesi gibi uygulamalarla ilgili bir durumdan kaynaklandığı söylenmektedir. Yaptığımız araştırmada okul isimleriyle ilgili birkaç aydır bir planlama ve görüş istendiği ve sonrasında bir karar oluştuğu ortaya çıkmıştır. Sebep ne olursa olsun okullara verilen bu isimler masum gösterilemez. Okullara verilen bu isimlerin günümüz olaylarıyla ilişkilendirilmesi pek de tesadüf görülmemelidir.

Yıllardır mevcut iktidarın doğru-yanlış her uygulamasının yanında yer alan İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve bir sendika, bu günlerde yaşananlarla ilgili tepkilerini ortaya koymaktadırlar. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Gaziantep ve Ülke genelinde eğitim sistemimizi tahrip eden uygulamalarını alkışlayan bir sendika, bu günlerde göstermelik tepkilerle ilimizde yaşananların ardından timsah gözyaşları dökmektedir. AKP hükümetine bağlı bir Milli Eğitimin, uygulamasına karşı da çıkamıyorlar. Neredeyse Gaziantep Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün uygulamasını, Milli Eğitim Bakanlığı ve mevcut Hükümetin uygulamalarından ayrıymış gibi göstermeye çalışıyorlar. Bu gün Gaziantep Milli Eğitimindeki zihniyet, Türkiye’nin her tarafındaki zihniyetle aynı zihniyettir.

Geçtiğimiz yıllarda Avrupa Birliği’nin isteği üzerine Sayın Milli Eğitim Bakanımız, “Heybeli Ada Ruhban Okulu’nu açmak benim boynumun borcudur” demişti. Bu gün ise Gaziantep’te okullara verilen isimler aynı zihniyetin benzer uygulamalarıdır.

Gaziantep Milli Eğitim, Gaziantep’te okullara isim verme işini geçtiğimiz günlerde bakanlığa sorduk diyerek işi basite alamaz. Olaylar, dünüyle, bugünüyle aynı zihniyetin bütünlük gösteren uygulamalarıdır.

Gaziantep’te okullara Lions ve Rotary adlarını verenlerin makamı mevkisi ne olursa olsun, en yakın zamanda açıklanmasını istiyoruz. Gaziantep’te “Şeyh Edebali” ismini okullara vermeye korkanlar, okula sadece Edebali adını verebilmişlerdir. Mevcut iktidarın Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Gaziantep Milli Eğitim, neden bu yabancı isimleri okullara vermekte ısrar etmektedir? Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullara Lions ve Rotary isimlerini vermesini Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi olarak doğru bulmuyor ve kınıyoruz.

Sayın Başbakan’ın Davos’taki çıkışının ardından İsrail ile bir düşmanlık olmadığını göstermek için okulların isimleri kurban edilmiş gibi görünmektedir.

Geçtiğimiz günlerde Sayın Başbakanımız, Davos’ta İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e yaptığı çıkıştan sonra İsrail halkına bir tepkisinin olmadığını söylemiştir. Davos’taki çıkış bize göre haklı bir çıkıştı. Ancak, Sayın Başbakanımız bir Yahudi kuruluşundan aldığı cesaret madalyasını hala teslim etmemiş ve Büyük Ortadoğu Projesi ( BOP ) eş başkanlığından istifa etmemiştir. İsrail’in bir tarafta Gazze’de yaptığı katliamlar varken, bir taraftan da yaptığı katliamlara rağmen kendini medeni dünyaya barbar değilmiş gibi gösterme çabaları devam etmektedir.

Tüm bunlar olurken, Şehitkamil İlçesi’nde iki okula Lions ve Rotary isimlerinin verilmesi düşündürücüdür. Olayları birlikte düşündüğümüz de Türkiye’de antisemitizme karşı okullarımızın ismi kurban mı edilmektedir?

Ülkemiz insanına ve eğitim camiasına karşı kültürümüzün korunduğu görüntüsünü vermeye çalışan Milli Eğitim Bakanlığı ile Milli Eğitim Müdürlüğü’nün asıl maksadı yavaş yavaş ortaya mı çıkmaktadır?

Buradan soruyoruz;

Yahudi kuruluşlarının isimleri Gaziantep’te okullara verildikten sonra ilimizde dinler bahçesi adı altında kilise ve sinagog’ta açılacak mı?

Hıristiyan ve Yahudilere şirin görünmek için İlimizde ve Ülkemizde gizlenilen ve sırada bekleyen hangi uygulamalar vardır?

Bütün bunları öğretmenler ve Gaziantep halkı olarak bilmeye hakkımız vardır.

Sonuç olarak Gaziantep’teki okullara verilen Yahudi kuruluşlarının isimleri iptal edilmelidir. Okullara Türk-İslam kültürüne uygun isimler verilmelidir. Milletimize ve değerlerine karşı samimi ve saygılı olunmalıdır. Bu konuda sorumluları uyarıyor ve yaptıkları bu yanlış uygulamayı düzeltmeye çağırıyoruz.

Olup bitenleri ibretle takip ediyor ve izliyoruz.

Kamuoyuna saygılarımla.

Bekir AVAN
Şube Başkanı

31 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ