tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

DANIŞTAY’IN İKİNCİ KATSAYI KARARINA TEPKİ

tesakademi

ikoncuk_10       KATSAYI KARARINA İKİNCİ DURDURMA, MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM ÖĞRENCİLERİNİ ÜZDÜ

       Danıştay 8. Dairesi, YÖK’ün üniversiteye girişte farklı katsayı uygulaması öngören 17 Aralık 2009 tarihli kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.

       Üniversite sınavına iki ay kala, Danıştay’ın farklı katsayı uygulaması öngören 17 Aralık tarihli YÖK kararını durdurması, eğitim-öğretimde sıkıntılı günler yaşanmasına yol açacaktır. Öğrenciler, üniversite sınavı için hazırlıklarını yaparken, tüm dikkatini üniversite sınavına vermişken, katsayı kararına ikinci durdurma öğrencilerin moral ve motivasyonunu bozmuştur. Öte yandan yılan hikâyesine dönen katsayı konusu, gerek öğrenciler, gerekse eğitimciler arasında huzursuzluk yaratmaktadır.

       Katsayı kararına ikinci durdurma, mesleki ve teknik eğitim öğrencilerini üzmüştür. Bu durum; öğrencilerin üniversite sınavına hangi koşullarda yarıştıklarını bilmeden girmesine, sınav tarihinin değişmesine, bu nedenle de üniversitelerin daha geç bir tarihte açılmasına neden olabilir. Sınav takvimini ve üniversitelerin açılma tarihini etkileyebilecek olan YÖK’ün katsayı düzenleme kararının durdurulması, pedagoji bilimi açısından yanlıştır.

       Bu konunun bir an önce çözümlenmesi ve artık Türkiye gündeminden çıkarılması gerekmektedir. Mesleki ve teknik eğitim öğrencilerine nefes aldıracak bir karar alınması eğitim-öğretim açısından olumlu olacaktır. Tüm dünyada mesleki ve teknik eğitim revaçtayken, Türkiye’de mesleki ve teknik eğitimin çok gerilerde olması düşündürücüdür. YÖK’ün katsayı farkını kaldırılmasıyla birlikte ülkemizde mesleki ve teknik eğitim canlanmış, başarılı öğrenciler de mesleki ve teknik eğitime yönelmiştir. Bu durum, Türkiye’yi teknoloji yarışında da ön sıralara taşıyacaktır. Ancak öğrencilere üniversite sınavında katsayı farkı getirilmesi, mesleki ve teknik eğitim açısından başa dönülmesine neden olacaktır.

       Hiçbir kurum, hiçbir siyasi parti birbiriyle inatlaşmaya girmemelidir. Çünkü söz konusu olan, geleceğimizin teminatı gençlerimizdir. Konuya objektif bakılması, öğrencilerin mağduriyeti açısından yaklaşılması doğru olandır.

       Öğrencilerimiz artık bu karmaşadan, bu kavgadan bunalmıştır. Sorunun en kısa sürede çözülmesi, mesleki ve teknik eğitim öğrencilerinin eşit koşullarda üniversite yarışında şansını denemesi toplumun tüm kesimlerinin ortak temennisidir.

       Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

16 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ