tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Çubukcu’dan İnciler

tesakademi

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, “Bugün Türkiye’nin hiçbir yerinde boş geçen tek bir ders yok. Bu, eğitim politikamızın bir sonucu” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Türkiye tarihinde en fazla öğretmen atamasının AK Parti iktidarı döneminde yapıldığını belirterek, 31 Aralık’ta eğitim ordusuna 6 bin 850 öğretmenin daha katılacağını açıkladı. Makamında TGRT HABER?TV’nin canlı yayınına katılan Bakan Çubukçu, 2011 bütçesinde yüzde 20’lik artışla en yüksek payın yine Milli Eğitim Bakanlığı’na ayrıldığını dikkat çekti.Bakan Çubukçu, hükümetin işbaşına geldiği dönemde Türkiye’de öğrenci başına düşen öğretmen ve derslik başına düşen öğrenci sayısı konusunda çok geri bir noktada olduğumuzu hatırlatarak 8 yılda eğitimin altyapı problemlerinin çözümü konusunda büyük gayret sarf ettiklerini belirtti.

OKULLAŞMA %100’E YAKLAŞACAK
Çocuklarını okula göndermekte zorlanan muhtaç ailelere yapılan eğitim desteğini çok önemsediklerini kaydeden Milli Eğitim Bakanı, “Aldığımız tedbirlerle özellikle ilköğretimde okullaşma oranını yüzde 100’e yaklaştırdık. 8 yılda eğitim alanında alınan mesafe ülkemiz adına, geleceğimiz adına çok önemlidir” dedi. Eğitim hakkından mahrum bırakılan kız çocuklarının okullara kazandırılması için yoğun çaba harcadıklarını ve Emine Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan “haydi kızlar okula” kampanyasıyla çocuklar arasındaki eğitim eşitsizliğinin ortadan kaldırıldığını hatırlatan Bakan Çubukçu, “çok zorlu bir dönemeç çok kısa bir süre içerisinde aşıldı. 5 yıl sonra ülkemizde derslik problemi de kalmayacaktır. Artık eğitimin niteliğini arttırmak için çalışıyoruz” dedi.

BÖLGELER ARASI FARKLILIK KALKIYOR
Geçtiğimiz günlerde Başbakan Erdoğan’ın başlattığı ‘Fatih’ projesi ile yurt genelinde öğrenciler arasındaki, okullar arasındaki ve bölgeler arasındaki farklılıkların giderileceğini ve fırsat eşitliğinin sağlanacağını söyleyen Çubukçu, “Çocuklarımız bu zamana kadar sadece bilişim teknolojileri sınıfından kullandıkları imkanları artık kendi sınıflarında kullanabilecekler. Teknolojik donanıma sahip öğretmenlerimiz sayesinde, öğrenme becerilerini dijital ortamda geliştirme imkanına kavuşacaklar. Bu projenin ülkemizin eğitim kalitesini önemli ölçüde arttıracağına ve çocuklarımız arasındaki fırsat eşitsizliğini ortadan kaldıracaktır” dedi.

HER ÖĞRENCİ YABANCI DİL BİLECEK
Konuşmasında düz liselerin Anadolu Lisesi’ne dönüştürülmesi projesine de değinen Nimet Çubukçu, yapılacak olanın sadece tabelaların değiştirilmesi değil, ortaöğretimin yeniden yapılandırılması projesi olduğunu belirtti. Öğrencilerin 4 yıl sonra ilköğretim başarı puanları ile sınavsız olarak Anadolu liselerine yerleştirileceğini vurgulayan Çubukçu, her öğrencinin ortaöğretimi en az bir yabancı dil öğrenmiş olarak bitirmesini hedeflediklerini söyledi.
Konuşmasında öğretmen atamalarına ve eğitim ordusu mensuplarının problemlerine?de?değinen Milli Eğitim Bakanı, 2002 yılı ile mukayese edildiğinde, öğretmenlerin çalışma şartlarında en yüksek iyileştirmeyi kendilerinin yaptığını söyledi. Bakan Çubukçu, “en fazla öğretmen ataması bizim dönemimizde gerçekleştirildi. Bugün görev yapan öğretmenlerin yarıya yakını, her iki öğretmenden birisi bizim dönemimizde atandı” diye konuştu. Geçtiğimiz yıl 40 bin öğretmen atadıklarını ve bunun tarihte tek seferde en yüksek öğretmen ataması olduğunu hatırlatan Bakan Çubukçu 31 Aralık’ta 6 bin 850 sözleşmeli öğretmenin daha atanacağını açıkladı.

Kaynak : Türkiye Gazetesi

51 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ