tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

ÇANAKKALE ZAFERİNİN 95. YIL DÖNÜMÜ

tesakademi

    canakkale1                                                                                                          Çanakkale Zaferi Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.”

        Ulu Önder Atatürk’ün bu sözü, Çanakkale’de zaferin nasıl kazanıldığının özeti gibidir. Türk tarihine bir milat olarak yazılan 18 Mart Çanakkale Zaferi, Türk Milleti’nin eşsiz direnişinin en güzel yansımasıdır.

        Çanakkale’de verilen mücadele sayesinde, Çanakkale boğazını geçmek isteyen emperyalist güçler, Çanakkale’nin soğuk sularına gömülmüştür.

        Her karış toprağı şehitlerimizin kanıyla sulanan Çanakkale’de, istiklale susamış bir milletin prangalarını kırmasına şahit oluyoruz.

        Çanakkale Zaferi, bağımsızlığını her şeyden üstün tutan, topraklarını her türlü güce karşı canı pahasına koruyan Türk askerinin, Türk Milletinin yokluğa rağmen, yoksulluğa rağmen tek yürek olarak cephede kahramanca çarpışmasının en anlamlı ödülüdür.

        Umudun ve cesaretin hiç yitirilmediği ve dünya tarihini değiştiren Çanakkale Savaşları, aynı zamanda Kurtuluş Savaşı’na zemin hazırlamıştır.

        Çanakkale’de savaşanlar, “Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir” diyen Atatürk’ün askerleriydi.

        250 bin şehidin verildiği Çanakkale Savaşlarında yansıtılan ruh, bugün hepimizin kılavuzudur ve 95’inci yıldönümünü kutladığımız Çanakkale Zaferi’nin ışığı bugün hala bizleri aydınlatmaktadır.

        Bu nedenle eğitimcilere büyük görev düşmektedir. Toplumun adsız neferleri olan öğretmenler, çocuklarımıza Çanakkale Savaşlarını, Çanakkale Zaferi’ni, 250 bin şehidi niçin verdiğimizi çok iyi anlatmalıdır. Her gencimiz Çanakkale’yi mutlaka görmeli, Çanakkale’deki ruhu teneffüs etmelidir.

        Çanakkale Zaferi’nden 95 yıl sonra da ülkemiz çeşitli saldırılarla karşı karşı karşıyadır. Türkiye’nin bölünmesi için sessiz, dikkatli bir şekilde bekleyenler bugün ard arda hamle yapmaktadır. Türkiye’yi bölük, pörçük etmek amacıyla hazırlanan bombanın pimi çekilmiştir. Açılım adı altında başlatılan süreç, teröre, teröristlere karşı verilen mücadeleyi kırmaya hizmet etmekte ve bölücülerin elini kolaylaştırmaktadır. Öte yandan Türk Milleti’ne işlemediği suçların faturası çıkarılmakta, çeşitli raporlarla Türkiye’nin boynuna soykırım yaftası yapıştırılmaya çabalanmaktadır.

        Türkiye’nin zorlu bir süreçten geçtiği bugünlerde herkesin el el vermek, birlik, beraberlik içinde hareket etmek gibi bir mecburiyeti vardır.  Çanakkale’deki dirilişi çok iyi bilen bir millet olarak, bu zor dönemleri de aşacağımıza inanıyoruz.

        Bu vesileyle 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 95’inci yıldönümünü kutluyor; Ulu Önder Atatürk’ü, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet, rahmet ve saygıyla anıyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

26 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ