tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

BU KİN, BU NEFRET KİME ?

tesakademi

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından  3-21 Temmuz tarihleri arasında yapılan Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Mülakatlarının sonuçlarıyla  ilgili olarak,Türk Eğitim -Sen Gaziantep Şube Sekreterimiz Mehmet DİNÇ tarafından bir açıklama yapıldı.

BU KİN, BU NEFRET KİME???

Bilindiği üzere, 2017 yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Takviminde, yönetici adaylarının sözlü sınavlarının 3-21 Temmuz tarihleri arasında yapılacağı, sözlü sınav sonuçlarının 24 Temmuzda duyurulacağı belirtilmiştir. Gaziantep İlimizde de Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Mülakatları takvimde belirtilen süreler içerisinde yapılmıştır. Tüm Türkiye Genelinde eş zamanlı olarak yapılan mülakatların sonuçları ilimizde de 24 Temmuz Mesai bitiminden sonra açıklanmıştır.

Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü, 3-21 Temmuz 2017 tarihleri arasında yaptığı yöneticilik mülakat sınav sonuçlarının herkes tarafından toplu liste halinde görülememesi için T.C Kimlik No ve doğum tarihi girilerek öğrenilebilecek şekilde kişiye özel erişime açtı. Bu hali bile başlangıçta ayıp ve utanılacak işlerin yapıldığı ve gizlenmeye olan ihtiyacı ortaya koyuyor aslında. Sınava giren üyelerimiz, İlçe Temsilcilerimiz ve İş Yeri Temsilcilerimizle yaptığımız inceleme ve araştırmada her türlü hukuksuzluğun ve haksızlığın yapıldığını gördük. Sınavlar başlamadan “okul yöneticiliklerinin bölüşüldüğü” ve “nereye kimlerin atanacağı baştan belli” dedikoduları gerçek çıktı. Sınavlarda hile ve adaletsizlik yapılacağı nedeniyle Gaziantep ve Ülke genelinde müracaatlar az olmuştu. Yine müracaat ettiği halde adaletsizlik yapılacağı gerekçesiyle birçok kişi de sınava girmemiştir.

Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü de diğer illerin gerisinde kalmamış, adaletsizlik ve kul hakkı yeme öncülüğünü, geçmiş tarihlerde olduğu gibi korumuştur. İlimizde yapılan mülakatlarda okul müdürlüklerinin tamamına yakını EBS denen paralel sendikal yapılanmaya peşkeş çekilmiştir. Tamamına yakını diyoruz çünkü sınav sonuçlarından gördüğümüz budur. Bizler bu kanaate aşağıdaki verilerin sonucunda ulaşıyoruz.  Gaziantep Genelinde 134 münhal ( boş ) bulunan okul müdürlüğünün tamamına yakınını sadece bir sendikanın üyeleri kazanmıştır. Sınav komisyon üyeleri ve Milli Eğitim yöneticileri EBS denen ve kul hakkı yiyerek beslenen paralel yapılanmadan başarı belgelerini almayı hak etmişlerdir. Sınav öncesi Gaziantep ilinde kulaktan kulağa yayılan fısıltılarda aynen bu şekilde idi. Zaten okul müdürlükleri dağıtıldı şahıslar belli bu nedenle siz şansınızı okul müdür yardımcılığında deneyin deniyordu. Gaziantep Genelinde 31 münhal ( boş ) bulunan Müdür Baş Yardımcılığında ise sadece bir kişi diğer sendikalardan olabilmiştir sonuç aynıdır. Müdür Yardımcılıklarında ise 721 boş münhal kadrodan sadece kıyıda köşede kalabilecek yerler fedakâr ve cefakâr başarılı 100 kadar kişi ye bırakılmıştır.  Sonuç kul hakkı yeme rekoru bu sınavda da zirve yapmıştır.  Burada komisyon üyeleri ve Milli Eğitim Yöneticilerinin bir sendikanın kuklası oldukları sonuçlara baktığımızda adeta yeniden tescillenmiştir.

Yenikapı Ruhuna Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mülakat Sınavını yapan komisyon tarafından Fatiha okutulmuştur. Şunu herkes bilmelidir ki bizler Türk Eğitim-Sen olarak üyelerimiz ile birlikte hiçbir zaman makam sevdalısı olmadık. Sadece kul hakkının yenmediği, bağımsız, adil, herkesin hakkına razı olduğu ve liyakatin ve ehliyetin esas alındığı bir Türkiye istedik. Çok şey mi istiyoruz?

Herkesin malumu olduğu üzere Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü geçmişte Hain Fetö çetesinin elamanları tarafından 4-5 yıl yönetilmiştir. Bu yönü ile Gaziantep İl Milli Eğitimi Fetö terör örgütünün Türkiye’de ilk kez ele geçirip yönettiği bir il olma özelliğini de taşır. Bu mülakatın sonuçlarını incelediğimizde o dönemden bu döneme hiçbir anlayışın değişmediği açıkça ortadadır. Fetö Elamanlarının Gaziantep İl Milli Eğitiminde bir sendika ile birlikte oluşturmuş olduğu kurum kültürü devam etmektedir. Bu kurum kültürü kin ve nefret üzerine kurulmuş, sadece kendinden olana hayat hakkı tanıyan, başka hiçbir kişi ve kuruma hayat hakkı tanımayan bir kültürdür. Biz de diyoruz ki; Bu garez, bu kin, bu öfke, bu vicdansızlık, bu maraz niye?   Bir şarkı sözü ile söylersek “yapma arkadaş…” Din kardaşın değilsek bile insanız yahu!

Mülakat demek torpil demektir ve kul hakkı yemektir. Mülakatı savunmak ise kul hakkı yemeye iman etmektir. Mülakat, bir insanlık ayıbı ve insanlık suçudur. Öğretmen atamada ve her alanda yapılan mülakatlarda bu ülkenin çocuklarının hakları yenmektedir. Kurumlara yerleştirilmiş siyasi iktidarların uzantıları bu utancın failleridirler.

Peki, Ülke genelinde bütün kurumlarda yapılan mülakatlarda herkesin hakkı yenilirken; Ülkemizi yönetenler, mülki amirler, doğruyu söyleyecek ve yazacak basın nerede? Kul hakkı yemenin haram olduğunu söyleyecek, adaletsizliğe karşı çıkacak Diyanet İşleri Başkanı, müftüler ve din görevlileri nerede? Hepsi de kulağının üstüne yatmış, olup bitenleri seyretmektedirler.

Adaletsizlik Ülkemizin geleceğini tehdit etmektedir. Gaziantep ve Türkiye bu mülakat ayıplarıyla, ayrımcılıklarla, haksızlıklarla yaşayamaz ve devam edemez. Gaziantep Milli Eğitimini ve sınav komisyonu üyelerini eğitim çalışanlarından ve Gaziantep halkımızdan özür dileyip istifa etmeye davet ediyoruz. Türkiye yaşanan bu insan hakkı ihlallerinden kurtulmalıdır. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Haksızlık karşısında hiç susmayacağız. Bütün eğitim çalışanlarının hukuki haklarını sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz.

Son olarak Bayezid-i Bistami hazretlerinin şu on maddesini bütün Müslüman din kardeşlerimize hatırlatmak isteriz.

ON ŞEY İNSANI AŞAĞILIK YAPAR

1) Öfke ve hiddet

2) Kin ve nefret

3) Büyüklenme

4) Zulüm ve haksızlık

5) İnat yollu mücadele

6) Cimrilik

7) Başkasına eza ve cefa etmek

8) Mümin kardeşine saygısızlık

9) Kötü huy ve fena ahlak

10) İnsaf ölçülerini aşmak

– Bayezid-i Bistami

                                                                                                                                                                                                                                                                           Mehmet DİNÇ

                                                                 Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Sekreteri

 

78 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ