tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

BİR EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DAHA BİTERKEN..

tesakademi

İlimiz ve Ülkemiz genelinde 2010-2011 eğitim-öğretim yılı, yarın verilen karneyle sona erecektir. Yıl boyunca çalışan, yorulan çocuklarımız ve gençlerimizin artık dinlenmesi, tatil yapması gerekmektedir.

Bilgi çağında yaşamamızın gereği, bilgi toplumu olmayı gerektirir. Eğitim, tarihin her döneminde önemli olmakla birlikte günümüzde de önemi daha da artmaktadır. Herhangi bir okulumuzdaki sınıfta başlayan bilgilenme yarışı, son hızla bütün insanlığı sarmış bulunmaktadır. Bu yarışta, Ülkemizin yarınlarının teminatı olan çocuklarımızı-gençlerimizi geleceğe hazırlayan eğitim çalışanları, Dünya milletler ailesi içerisinde hak ettiğimiz yeri almamız için fedakarca çalışmanın bahtiyarlığı içerisindedirler.

2010-2011 eğitim öğretim yılı sonunda öğrencilerimiz, yarın karnelerini alacaklar. Öğrencilerimizin, karnelerindeki ders ve davranışlarla ilgili değerlendirmelerin, bir başlangıç veya bir son olmadığımın anne ve babalar tarafından bilinmesi gerekmektedir. Anne ve babalar öğrencilere her yönüyle anlayış göstermelidirler. Öğrencilerin ders ve davranışlarındaki olumlu yönler pekiştirilmeli, olumsuzlukların olumluya çevrilmesi için ise; anne, baba ve öğrenci birlikte düşünüp, birlikte çözüm üretmelidirler. Fakat bu çözüm içresinde şiddete asla yer verilmemelidir.

Geçtiğimiz yıl eğitimde başarıda, Türkiye genelinde oldukça gerilerde olduğumuz ortaya çıkmıştı. 2010-2011 eğitim-öğretim yılında ilimizdeki başarının artması için her türlü gayreti gösteren eğitim çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Fakat geçtiğimiz yıllarda kadrolaşma uğruna ilimizdeki eğitimin yerlerde sürünmesine sebep olanlar bundan hiç ders çıkarmamış görünmektedirler. Yapılan yanlışlar, ayrımcılıklar, adam kayırmacılıklar son hızla devam etmektedir. Yanlış yapanları, kadrolaşma yapanları, ayrımcılık yapanları himaye edenler de aynı pişkinlik içerisinde görevlerine devam etmektedirler.

İlimizde ve Ülkemizde bu manzara içerisinde, eğitim çalışanları olarak çocuklarımızı yarınlara hazırlarken belli görevlerde bulunanların erdemini değil de o görevde olanların nasıl olması gerektiğini anlatabilmekteyiz. Bu vahim manzara, öğrencilerimize rol model ararken bütün eğitim çalışanlarını zor duruma düşürmektedir.

Gaziantep’te ve Türkiye genelinde 2010-2011 eğitim öğretim yılında atama bekleyen 350 bin öğretmene rağmen, normal şartlarda bir eğitim-öğretim için ilimizde en az 8000, Ülke genelinde ise 100 binlerce öğretmen açığı vardır. Öğretmen açığının yanında diğer personel açığı ise ilimizde en az 2000, Ülkemiz genelinde ise 10 binlercedir.

Yine ilimizde yüzlerce okul, binlerce derslik açığı bulunmaktadır.

Günümüzde, eğitim çalışanlarının, kamu çalışanlarının haklarının iyileştirilmesi yerine, kötüleştirilmesi için çaba harcanmaktadır. Bu anlamda eğitim çalışanları ve kamu çalışanları olarak her türlü hizmeti üretip görevimizi layıkıyla yapmaya devam edeceğiz. Fakat haklarımızın geriye gitmesine de asla müsaade etmeyeceğiz.

2010-2011 eğitim-öğretim yılı sonuna geldiğimiz bu günlerde bütün bir yıl çalışıp yorulan ve tatili hak eden bütün öğrencilerimize ve eğitim çalışanı arkadaşlarımıza iyi tatiller diliyoruz.

Saygılarla…

 

Bekir AVAN

Şube Başkanı

85 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ