tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

BAYRAM ÖNCESİ SÖZLEŞMELİYE KÖTÜ HABER

tesakademi

     Milli Eğitim Bakanı Çubukçu Kurban Bayramı Öncesi Sözleşmeli Öğretmenlere Kötü Haberi verdi.  Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaklaşık 70 bin sözleşmeli öğretmeni kadroya alma çalışmaları ‘Kamu Personel Rejimi’ne takıldı.Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, sözleşmeli öğretmenlerin tüm devlet memurlarına ilişkin yürütülen ‘personel rejimi’ çalışması kapsamına dahil edildiğini, bugün itibarıyla hemen kadroya alınma durumlarının bulunmadığını söyledi. Öğretmenlerin de bu kapsamda değerlendirilmesi nedeniyle sözleşmeli öğretmenlerin kadro talebi de şimdilik bir başka bahara kaldı.

     Bütçe görüşmelerinde sözleşmeli öğretmenlere ilişkin görüşlerini açıklayan Bakan Çubukçu, ‘Bizimle birlikte diğer sözleşmeli personel çalıştıran bakanlıkların da yeniden ve kapsamlı şekilde bu personel rejimi içerisinde değerlendirilmesi önerisi üzerinde çalışma, daha kapsamlı bir hale dönüştürüldü ve sürdürülüyor. Sözleşmeli öğretmenleri de buraya dahil etmeyi düşünüyoruz’ dedi.

    Milli Eğitim Bakanlığı, personel rejimi çalışmalarını sürdürürken 2011 yılında alınacak 55 bin kadronun tamamını da kadrolu olarak yapacak. 2011 yılında sözleşmeli öğretmen alınmayacak. 55 bin kadroya başvuracak ve atanacak sözleşmeli öğretmenlerden boşalacak yerlere ise sözleşmeli ataması yapılmayacak.

KONTENJAN DÜZENLEMESİ

     YaklaŞIk 350 bin eğitim fakültesi mezununun açıkta beklemesi de YÖK ve MEB’i harekete geçirdi. Bakanlık çalışma kapsamında YÖK ile de irtibata geçerek gelecekte ihtiyaç duyulacak öğretmen alanlarını da bildirdi. YÖK’ün bu çalışmaya göre eğitim fakültelerinde kapsamlı bir kontenjan düzenlemesi yapması bekleniyor. Bazı bölümlerin kontenjanlarının düşürülmesi bazılarının da artırılması gündemde. Yıllara göre ihtiyaç kapsamında yine kontenjan düzenlemeleri de yapılabilecek.

AKŞAM

 

 

14 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ