tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Sözleşmelilere Kadro Yalan mı?

tesakademi

Başbakan R.Tayyip ERDOĞAN hükümete yakınlığı ile bilinen bir sendikanın genel kurulunda, “Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi konusunda çalıştıklarını, bunun KHK ile yapılmasının mümkün olması halinde 12 Haziran Genel Seçiminden önce, KHK ile mümkün olmaması durumunda ise seçimden sonra yapılabileceğini” söylemişti.

Başbakan R.Tayyip ERDOĞAN hükümete yakınlığı ile bilinen bir sendikanın genel kurulunda, “Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi konusunda çalıştıklarını, bunun KHK ile yapılmasının mümkün olması halinde 12 Haziran Genel Seçiminden önce, KHK ile mümkün olmaması durumunda ise seçimden sonra yapılabileceğini” söylemişti.

Başbakanın bu konuşması, gerek bu hükümet sendikası gerekse hükümete yakın basın yayın kuruluşları tarafından “sözleşmelilere müjde” olarak haber yapılmıştı. Bizim Türkiye Kamu Sen  olarak yaptığımız araştırmada da, KHK ile tüm sözleşmelilerin kadroya geçirilmesinin mümkün olduğu anlaşılmaktadır. Ancak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Ömer Dinçer, 23 Nisan resepsiyonunda yaptığı açıklamada, KHK ile sözleşmelilerin kadroya alınmasının mümkünolmadığını belirtti. İşte Ömer Dinçer’in açıklaması;
“Hükümete tanınan kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisinde, sözleşmeli personelle ilgili bir hüküm olmadığını dile getiren Dinçer, bunun başka bir kanun konusu olduğunu, bu konuda bir gelişme bulunmadığını ifade etti.
Sözleşmeli personel istihdamındaki esas meselenin Doğu ve Güneydoğu’daki hizmetlerin aksamaması olduğunu vurgulayan Dinçer, ”Sözleşmeli personel, sabit bir kadroyla görevlendirildiği için hizmetini orada veriyor ama eğer kadroya alırsanız hastalık, eş durumu ve benzeri sebeplerle o bölgeden bu tarafa bir geçiş sözkonusu olacak diye endişemiz var. Acaba bu sorunu aşabilir miyiz diye araştırılmak üzere bir talimat verildi ama biz henüz o konuya eğilemedik” diye konuştu.
Kamuda toplam sözleşmeli personel sayısının 226 bin olduğunu dile getiren Dinçer, bu konuda henüz hiçbir çalışma yapılmadığını kaydetti. Dinçer, ”Bu konu seçim sonrasına kalacak herhalde” sorusuna karşılık, ”Hele hele kanun gerekiyorsa zaten başka yapacak bir şey yok” dedi.
Bu durumda sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi seçimden önce mümkün görülmemektedir. Seçim bittikten sonra da, AKP nin İktidar olması halinde, sözleşmelilere kadro verilmesinin mümkün olmayacağı, tam tersine sözleşmeli personel alımının tam gaz devam edeceği açıktır. Bütün bu yaşananlardan sonra şu tespit yanlış olmayacaktır. Sözleşmeli öğretmen, sözleşmeli ebe, hemşire, sözleşmeli tüm çalışanlar hem iktidar hem de bunların yandaşı sendika tarafından bir kere daha aldatılmıştır.
Hükümetin, gerçekten istemesi halinde TBMM’den aldığı yetki çerçevesinde, çıkaracağı bir KHK ile tüm sözleşmeli personeli tek kalemde, hiçbir şarta bağlı kalmaksızın kadroya geçirmesi mümkündür. Başbakan’ın verdiği bu söz üzerine sünger çekilmeksizin yerine getirilmesi ve bir beklenti içine sokulan sözleşmelilerin daha çok mağdur edilmemesi Türkiye Kamu Sen olarak temel isteğimizdir. Verilen sözlerin en yakın takipçisi olacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır. Yalan, dolan ve aldatma üzerine siyaset yapmak köhne bir anlayıştır. Böyle bir anlayışın sahibine de hiçbir fayda sağlamayacağı açıktır.

53 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ