tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Başbakan Mustafa KIZIKLI’ya Karşı Açılan Davayı Kaybetti

tesakademi

       must_recep                                                                                      Şube eski başkanımız Mustafa Kızıklı’nın bir yıl önce, Türk Eğitim-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri iken yazmış olduğu bir köşe yazısında, kendisine hakaret olduğu iddiasıyla yargıya başvuran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan davayı kaybetti.

       Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi, köşe yazarımız Mustafa Kızıklı’nın yazısında hakaret unsuru olmadığına, yazının eleştiri sınırları içerisinde olduğuna hükmederek berat kararı verdi. Dava edilen yazıda “Recep Bey” ifadesini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu’ndan bir yıl önce Mustafa Kızıklı’nın kullanmış olması da dikkat çekmektedir. Bu durum, Başbakanın söz konusu yazıyı dava etmesinin altında yatan sebebin “Recep Bey” ifadesinden hoşlanmaması olabilir mi sorusunu akla getirmektedir.

       İşte o yazı ve mahkeme kararı.

YA EDEP…  KARAYA AK DENİR Mİ?

Recep T. Erdoğan…

Olur olmadık şeylerden sürekli gerginlik çıkaran, tek doğrunun kendisi olduğunu sanan, herkesi azarlama hakkını kendinde gören bir adam.

Vatandaşa “Ananı da al git lan” diyen, uluslararası toplantıda “Ne kadar sallarsan salla ….” diyebilen, nerden duyduysa “van minüt” şovu yapabilen, işine gelemeyen konularda ise konuyu “ulemaya” havale edebilen bir adam.

Bu adam, Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı…

Ortaokul sıralarındayken okuduğum Alan Paton’un bir kitabının adı geliyor aklıma; “Ağla Sevgili Memleketim”…

En son çıkardığı gerginlik ve hakareti; AKP’ye “Ak Parti” demeyenlerin “edepsiz” olduğu şeklinde kerameti kendinden menkul bir ifade. Bu ifade, siyasetin ötesinde bir ifadedir ve bütün öğretmenleri, özelliklede Türkçe öğretmenlerini yakından ilgilendirmelidir.

Yani Türkçenin yazım kurallarını, okuma kurallarını bir tarafa bırakacağız, “a, ke, pe” şeklinde okunması gereken üç harfe “ak parti” diyeceğiz, bunu demiyorsak edepsiz olacağız öyle mi?

Recep beyin gömlek değiştirmeden önceki lideri Erbakan bu durumlarda şöyle derdi; Hadi ordan..! Hadi ordan..!

Akp yerine, Ak Parti demiyorsak, edepsiz oluyoruz ha?

Nedendir bu hırçınlık, bu öfke, bu hazımsızlık? Beyin tümörü ya da diyabet buna yola açabilir mi acaba?

Asıl edepsizler; karaya ak diyenler, Türkçenin kurallarını değiştirmeye, tahrip etmeye çalışanlardır. Çünkü Türkçenin bir eksiği yok, peki ya onların?

Türk Dil Kurumu, belki ipleri hükümetin elinde olduğundan, belki de bu seviyesizliğe taraf olmak istemediğinden sessiz kalıyor. Ancak, sivil kurum olan Dil Derneğinin Başkanı, ANKA’ya, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şöyle diyor;

“Türk dilinin kurallarına göre bir parti ya da kurumun ismi kısaltılırken, isimde bulunan sözcüklerin baş harfleri alınır. Bu durumda Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kısaltılmış şekli AKP’dir. AKP’nin “Herşey Türkiye için” şeklindeki sloganı da her yerde yanlış yazılıyor. Buradaki ‘herşey’ bitişik yazılmaz. Her ve şey sözcüklerinin ayrı yazılması gerekir.”

AKP’ye Ak Parti dememenin “edepsizlik” olduğunu söyleyen Recep bey, MHP’ye “me, ha, pe”, CHP’ye “ce, ha, pe” demektedir. Türkçede “he” olarak okunması gereken harfe, Türkçeyle alakasız olarak “ha” demek “edepsizlik” olmuyorsa ne oluyor?

Cehalet? Saygısızlık? Münasebetsizlik? Ukalalık?

Hangisi oluyor sizce?

Şimdi soru şu; bu “edepsizlik” meselesini çözmemiz için Recep bey Türkçenin kurallarına mı uyacak, yoksa Türkçeyi Recep beye mi uyduracağız?

Yoksa karaya ak mı diyeceğiz?

Ya da Recep Bey ilaçlarını zamanında alacak, sinirlenmeyecek, ağzından çıkanı kulağı mı duyacak?

Bu arada aklıma geldi;

Sahi Recep beyin tahsili nedir, bir üniversite bitirmiş midir acaba? Yoksa Türkçeyi kelimeler içindeki “y” harflerini çiftleyerek, ağdalı şekilde okuduğu şiirlerden mi biliyordur?

ankara_gerekceli_karar

309 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ