tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Aynı Sudan İçtik mi Biz, Aynı Yoldan Geçtik mi Biz?

tesakademi

Gaziantep şehir merkezine sadece 30 kilometre uzaklıkta bulunan ve yaklaşık 2 bin 500 kişinin yaşadığı Atalar Köyü’nde sular akmıyor. 2011 yılının Türkiye’sinde susuz bir yaza hazırlanan Atalar Köyü sakinleri, tüm tehlikeleri göze alarak Gaziantep-Adana karayolunun 35. kilometresinden itibaren karşı tarafta bulunan su kaynaklarına ulaşmak için ana yoldan tehlikeli bir şekilde karşıya geçerek bidonlarla su taşıyorlar.

BU SU MESELESİ KAÇ BAKAN ESKİTTİ

Köy sakinlerinin yıllar süren çabaları neticesinde 2 yıl önce köyün içme suyu alt yapısı tamamlandı. Fakat buna rağmen köye 2 ayrı noktadan verilmesi düşünülen içme suyu, dalgıçların yanması ve boru hattında yaşanan patlamalar nedeniyle verilemedi. Suya hasret bir yaza hazırlanan köy sakinleri 2011 yılının Türkiye’sinde yaşanan bu rezaletin sonlandırılmasını istediler. Köy sakinlerinden Nuh Çelik, şehir merkezine sadece 30 kilometre uzaklıkta yer alan köyde henüz musluktan akacak suyla tanışamadıklarını anlattı. Sabahın erken saatlerinden itibaren eşeklerle birlikte köyün karşısında yer alan içme suyu kaynaklarından evlerine su taşımaya başladıklarını anlatan Nuh Çelik, “Köy muhtarı ve bizler çaresiziz. Yetkililerin içinde bulunduğumuz az aylarında perişan olmamız için bu önemli soruna çözüm bulmalarını istiyoruz. Köyün karşısında bulunan içme suyu kaynaklarına ulaşabilmek için biz ve diğer vatandaşlarımız şehirlerarası yoldan geçmek zorunda kalıyorlar. Karşıdan karşıya geçişlerde bazı kazalar yaşandı. Bu kazalardan dolayı yaralanan vatandaşlarımız oldu” diye konuştu.

“NOLUR SESİMİZE KULAK VERİN”

Şehitkâmil ilçesine bağlı Atalar Köyü Muhtarı Okkaş Atılgan, bu çağda bu görüntülerin yaşanmamasından dolayı duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Köy halkının akmayan sular nedeniyle kendisine tepki gösterdiğini anlatan Atılan, “2 yıl önce köyün içme suyu alt yapısı döşendi. Her evde musluk var ama muslukların hiçbirinden su akmıyor. İlçe kaymakamlığımız ve diğer yetkili kurumlarla bu sorunun çözümü yönünde görüşmelerim oldu. Fakat şu ana kadar çözüm yolu adına atılmış bir adım yok. Yetkililerden ve özellikle milletvekillerimizden köyümüzün su sorununa köklü bir çözüm bulmalarını istiyorum. Bu çağda bir köyün susuz kalması gelişen ve büyüyen Türkiye’miz ve şehrimiz için büyük bir ayıp” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLER PERİŞAN

Atalar İlköğretim Okulu’nda öğrenim gören öğrencilerde susuzluktan yakındılar. Sabahın erken saatlerinden itibaren evlerinin su ihtiyacını karşılamak amacıyla köyün karşı tarafından yer alan ve 15 dakika mesafedeki su kaynaklarına gidip gelmekten bıktıklarını anlatan öğrenciler, su taşımaktan ders yapmaya vakit bulamadıklarını anlattılar.

Kaynak: gaziantephaberler.com

294 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ