tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Atatürk’ün Gaziantep’e Gelişinin 78. Yıldönümü

tesakademi

    Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantep’e gelişinin 78. yıldönümü törenlerle kutlandı. Törenler Demokrasi Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Vali Süleyman Kamçı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ünsal Göksen, Cumhuriyet Başsavcısı Esat Semerci, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

   Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından katılımcılar oluşturulan kortejle 78 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ün Gazianteplilere hitaben konuştuğu öğretmenevi önüne kadar yürüdü. Buradaki törende de konuşan Vali Süleyman Kamçı, Atatürk’ün, Gaziantep’e teşriflerinin 78’inci yıldönümünü kutlamanın onurunu yaşadıklarını belirterek, “Bilindiği gibi, birinci dünya savaşı sonunda, Osmanlı İmparatorluğunun da içinde bulunduğu devletler yenilmiş, itilaf devletleri yıllardır planladıkları paylaşım senaryolarını uygulamak üzere, harekete geçmişlerdir.
   Bu plan içinde yok kabul edilen Türk Milleti için, orduların dağıtılıp silahların toplanması ve yurdumuzun neredeyse tamamının işgaliyle devam eden süreç, yeniden uyanışa bir başlangıç olmuştur. “Ya istiklal ya ölüm” diyerek seçimini yapan Türk Milleti, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, dünyanın en güçlü devletlerini bu topraklardan çıkarmıştır. Türk Milletinin Kurtuluş Savaşı mücadelesi, kendi ulusal bağımsızlığını kazanma yolundaki tüm mazlum milletlere, tarih boyunca örnek olacak bir mücadeledir. Kurtuluş Savaşımız, Milli mücadelenin tarihe altın harflerle yazılmış bir destanıdır. O günlerin zor şartları içinde, yanmış yıkılmış Anadolu’da, Anteplilerin, topraklarını işgal etmek isteyen Fransızlara karşı, kimsenin hayal edemediği direnişleri, Kuvay-i Milliye ruhunun dönüm noktası yapmıştır. Anteplilerin, bedelini Şahinbey, Şehitkamil ve Karayılan gibi binlerce adsız kahramanı, şehit vererek ödedikleri bu şanlı direniş, tüm Anadolu insanına kurtuluş yolunda, umut ve inanç olmuştur” dedi. Konuşmaların ardından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu. Daha sonra Vali Süleyman Kamçı tarafından Atatürk koşusunda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterisiyle tören sona erdi.
olay gazetesi

216 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ