tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Atanan Memura Promosyon Müjdesi!

tesakademi

    

Türk Sağlık-Sen’in açtığı dava sonucunda mahkeme yeni atanan memura promosyon ödenmesine hükmetti. Mahkeme 60 aylık promosyon anlaşması imzalandıktan 1 ay sonra göreve başlayan memura 59 aylık promosyon parası ödenmesine karar verdi.

Gaziantep Şehit Kamil Devlet Hastanesi’nde 1 Eylül 2008 tarihinde çalışanlarla yapılan 5 yıllık promosyon anlaşmasından, 23 gün sonra kurumda göreve başlayan memurun muaf tutulması üzerine açılan davada Mahkeme memuru haklı buldu.

23 Eylül tarihinde göreve başlayan memurun promosyon parası istemesi için yaptığı başvurunun reddedilmesi üzerine Türk Sağlık-Sen tarafından dava açıldı.

Davayı görüşen Gaziantep 1. İdare Mahkemesi verdiği kararda, kamu çalışanlarının aylık ve diğer özlük haklarının bankalar aracılığı ile ödenmesiyle bankaların bir miktar gelir kazandığı ve bunun karşılığında kurumlara imkanlar sunduğuna dikkat çekti.

-MEMUR 60 AYLIK OLARAK 3 BİN TL ALACAK-

Mahkeme kararında, sözleşme tarihinden sonra kurum bünyesine katılan kişilerin maaş ödemelerinde bankadan yapıldığı ve bankanın gelir elde ettiği hatırlatılarak promosyondan kuruma sonradan atanan memurun da yararlanmasının hakkaniyet gereği olduğuna dikkat çekildi.

Mahkeme yeni göreve başlayan memura görevli olduğu süre ile orantılı olarak promosyon ödemelerinden faydalandırılmamasının hukuka uygun olmadığına karar verdi. Promosyon ödemelerinin bir memura 60 ay için 3 bin TL olduğu belirtilerek bunun bir ay için 50 TL’ye denk geldiği ifade edildi. Promosyon anlaşmasından 1 ay sonra göreve başlayan memura 2 bin 950 TL ödenmesine hükmetti.

-“SANA PROMOSYON VERMEYİZ DEMEK HUKUKA AYKIRI”-

Kazanılan dava ile ilgili bir açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci yeni atanan memurların atandıkları tarihten itibaren promosyon almalarının bir hak olduğuna dikkat çekti. Kahveci, “Yeni atanan memura ‘sana promosyon vermeyiz’ demek hukuka ve hakkaniyete uygun değildir. Yapılan bir hesaplama ile promosyon anlaşmasının kalan süresi ile orantılı bir ödeme yapılması zaruridir. Mahkemede bu konudaki haklılığımızı ispatlamıştır. İdareciler yeni atanan memurlara promosyon ödememek gibi bir uygulamaya asla kalkışmamalıdırlar” dedi

63 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ