tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

ASGARİ ÜCRET 2021 YILI İÇİN EN AZ 3000 TL OLMALIDIR

ASGARİ ÜCRET 2021 YILI İÇİN EN AZ 3000 TL OLMALIDIR
tesakademi

Asgari ücret önümüzdeki günlerde netleşecek. 2011 yılından bu yana baktığımızda asgari ücret  açlık sınırının biraz üzerinde bir rakamın açıklanmasıyla netleşmiştir. Kısacası yaklaşık on milyonluk çalışan kesimi ilgilendiren asgari ücret rakamları, açlık sınırı rakamlarının çok ta üzerine çıkamamaktadır.

2015 ve öncesi asgari ücret, ilgili yılın Ocak-Haziran ve Temmuz-Aralık dönemlerini kapsayan iki ayrı  rakam olarak açıklanıyordu.

2011 yılında bu yana baktığımızda yine asgari ücret; açıklandığı tarih itibariyle 380 Dolar ile 420 Dolar arasında açıklanmıştır. Dövizin sabit kaldığı veya fazla dalgalanmadığı yıllarda asgari ücretle geçinenler, aylık bütçesine göre az da olsa rahat bir planlama yapabilmiştir. Dövizin fazla dalgalandığı  özellikle 2018 ve sonrasında ise asgari ücretle geçinen kesim tamamen geçinemez hale gelmiştir.

Özellikle covid-19 salgının yaşandığı 2020 yılında ise asgari ücretle geçinen kesim ay sonunu getirememiştir. Çünkü döviz arttı, faiz yükseldi ve enflasyon  rakamları ise TÜİK verilerine göre yıllık %14’e ulaştı. Ancak asgari ücretlinin bütçesini zorlayan gıda enflasyonu %25’lerin üzerindedir. Mevcut enflasyon rakamları inandırıcılığını kaybetmiş durumdadır.

Bunun anlamı şudur; Asgari ücretli ve dar gelirli kesim geçinemez oldu.

Peki, geçinemeyen bu kesim nasıl ayakta durmakta ve hayatını devam ettirmektedir?

Bu sorunun cevabını herkes en yakın çevresine baktığında görebilir.

Asgari ücretle geçinemeyen kesimler; borç alarak, bankalardan kredi çekerek, bulabildiğinde ek iş yaparak,  varsa kıyıda köşede onları harcayarak  geçinmeye çalışmaktadır.

Bunları yapamayanlar ise ay sonunu getirememekte ve geçinememektedir.

İşte tam da bunlar yaşanırken açıklanacak asgari ücret rakamları, bu kesimi ayakta tutacak rakamlar olmalıdır. Asgari ücretle geçinenlerin açlık sınırıyla test edilmesine son verilip, insanca yaşayabilecekleri rakamlar açıklanmalıdır.

Açıklanacak rakamlar, inandırıcılığını kaybeden enflasyon rakamlarıyla, kurumdan kuruma değişen açlık ve yoksulluk rakamlarıyla izah edilen türde rakamlar olmamalıdır.

Bu nedenle açıklanacak rakamlar döviz kuru üzerinden belirlenmeli ve ortalama 400 Dolara karşılık gelmeli ve 3000 TL’nin altında asla olmamalıdır.

Yine açıklanacak rakamlara ekonomide döviz, faiz ve enflasyon rakamlarındaki istikrarsızlık ve dalgalanmaya göre de 2021 yılının  ikinci yarısında iyileştirme yapılmalıdır.

Bu yapılmadığı takdirde ailesini geçindiremeyen, ayakta duramayan, borç batağındaki asgari ücretlinin hayat şartlarının daha da zorlaşacağı unutulmamalıdır.

Özetle, 2021 yılı için asgari ücret net olarak, en az 3000TL olmalıdır.

1 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ