tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

ARTIK BÜTÜN KAMU KURUMLARININ ÖNÜ EYLEM ALANIDIR

tesakademi

 

Türkiye Kamu-Sen olarak 8 yıldır memurlarımızın ekonomik ve sosyal sorunlarını çözmek için aralıksız olarak toplu görüşme masasına oturuyoruz. Bu süreçte masadan kalkmadık, müzakereden kaçmadık. Yasaların bize verdiği yetkiyi sonuna kadar bütün yasal yolları ve kurumları kullanarak zorladık.

Bizler 8 yıl boyunca diyaloğa, hoş görüye ve uzlaşmaya bir şans verilmesi gerektiğini düşünerek sorumluluk içinde davrandık. İyi niyetimizi ve samimiyetimizi ortaya koymak ve kamu işveren tarafından da aynı iyi niyet ve samimiyeti görmek, toplu görüşme masasına bir anlam kazandırmak adına uğraş verdik. Ancak bugüne kadar mutabakat metni hükümlerinin bir çoğunun hayata geçirilmemiş olması ve bu yılki süreçte de bu konuda bizlere tatminkar bir cevap verilmemesi, hükümete ve kamu işveren kuruluna güvenimizi kaybetmemize neden olmuştur.  

Sayın başbakan yıllar önce “size toplu sözleşmeli, grevli sendikal haklar vereceğiz” demiştir ancak, verdiği sözün arkasında durmamıştır. Bugüne kadar toplu görüşmelere başkanlık yapan sayın bakanlar attıkları imzalara sahip çıkmamışlardır. Verdiği söze, attığı imzaya saygı duymayanlar, hukuka da saygısızlık etmekte ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununa karşı gelmektedirler.     

Gayret ve iyi niyetimize Kamu işveren heyeti tarafından aynı samimiyetle karşılık verilmemektedir. Bizler kamu görevlilerinin hak ve menfaatlerini korumak ve ilerletmek için mücadele ettikçe, karşımızdaki irade buna karşı, sorunları çözümsüz hale getirmek için uğraş vermiştir. Ülkemiz büyürken, büyümeden pay alamadığımızı ifade ettiğimizde, “büyümeye ne katkınız var ki pay istiyorsunuz” denmektedir. Ancak bir kriz durumunda, krizin faturası kamu çalışanlarına ödetilmek istenmektedir.

Toplu görüşmelerin uzlaşmazlıkla bitmesi durumunda, tarafları uzlaşmaya zorlayacak olan tahkim mekanizmasının da olmaması, Kamu İşveren tarafını, memurların sorunlarını ciddiye alma konusunda isteksizliğe sürüklemektedir. Bu nedenle 8 yıldır Uzlaştırma Kurulu kararlarının taraflarca mutabakat metni hükmünde kabul edilmesini talep etmekteyiz. Ancak hükümet, her konuda olduğu gibi Uzlaştırma Kurulu’nu da yok saymaktadır.

Buna rağmen bizler bugüne kadar toplu görüşme masasını anlamlı kılmak, toplu görüşme masasını sonuç alma masası haline getirmek için bütün iyi niyetimizle, uzlaşma arayan taraf olduk.      

Bugüne kadar kamu görevlilerinin sorunlarının çözümü için gösterdiğimiz samimiyet ve gayretlerimize karşılık bulamadığımız gibi keyfi uygulamalar ve ayrıcalıklı yasalarla, var olan sorunların da arttığını görmekteyiz.    

Bu dönemde kamu görevlilerinin toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tek engel siyasi irade olmuştur. Hükümet, uluslar arası sözleşmelerden doğan yükümlülüğünü yerine getirmek zorundadır. Hükümet, kamu görevlilerinin sesini duymak zorundadır.  

Türkiye Kamu-Sen, grev ve toplu sözleşme hakkını elde edinceye kadar mücadelesini her platformda sürdürecektir. Bu hususta tüm sendikaları ve memurları eylem birlikteliğini sağlamaya davet ediyoruz.     

Bugüne kadar kamu görevlilerini görmezden gelen siyasi iradeye sesimizi duyurmak için verdiğimiz mücadelede artık sözün bittiği yere gelinmiştir. Türkiye Kamu-Sen, eylemlilik sürecini başlatmıştır. Bundan sonra bütün kamu kurumlarının önü eylem alanıdır. Yaşanacakların tek sorumlusu, yıllardır kamu görevlilerini görmezden gelen, toplu görüşme masasını etkisizleştirmeye çalışan ve bizleri eylem yapmaya zorlayan siyasi iradedir. 

Hak alma mücadelemiz sarsılmaz bir iradeyle devam edecektir.       

Saygılarımızla…               

Bekir AVAN
Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Tems.A.
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başk.

 

6 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ