tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Ana Sınıfı Öğretmenleri Mağdur Ediliyor.

tesakademi

Anasınıfı öğretmenlerine MEB Personel Genel Müdürlüğünün 30/06/2010 tarih ve B.08.0.PGM.O.06.06.00-4-1999/32619 Sayılı  ve Sağlık Bilimleri Lisansiyeri konulu yazısı ile bir derece kadro verilmesi tüm il Milli Eğitim Müdürlüklerinden istenmiştir.

İlgili yazıda;Yükseköğretim Yürütme Kurulu; Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Programından mezun olanların, Sağlık Bilimleri Lisansiyeri sayılmasına karar vermiştir. Bu karar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36. maddesine göre, öğretmenlere bir derece verilmesi anlamına gelmektedir.
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36. maddesinin “Ortak Hükümler” başlıklı (A) fıkrasının 5. bendinde; “Dört yıl ve daha fazla süreli yüksek öğrenim görenlerden tabip, diş tabibi, veteriner hekim, eczacı İle benzeri sağlık bilimleri lisansiyerleri (Hayvan sağlığı dâhil) Biyolog unvanına sahip akademik personel giriş derece ve kademelerine bir derece eklenmek suretiyle bulunacak derece ve kademelerden hizmete alınırlar.” denilmektedir.

Yukarıdaki fıkra metninde yer alan “benzeri sağlık bilimleri lisansiyeri” ifadesine dayanarak Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü mezunu bir öğretmenin memuriyete giriş derece ve kademesine bir derece ilave edilmemesi işlemine karşı Kayseri 2.idare Mahkemesi nezdinde açtığı idari davada; Mahkeme ara kararı kimlerin sağlık bilimleri lisansiyeri sayılabileceğine Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlendiğinden davacının sağlık bilimleri lisansiyeri olup olmadığının Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından sorulmasına karar verilmiş olup Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından söz konusu mahkemeye gönderilen 18/02/2010 tarihli ve B30.0.EÖB.0.00.00.01-795 sayılı cevabi yazıda 10/02/2010 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu Toplantısında; Mesleki Eğitim Fakültesi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Programından mezun olanların, Sağlık Bilimleri Lisansiyeri sayılmasına karar verildiğini açıklamıştır.

Bu durumda, Mesleki Eğitim Fakültesi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği bölümünden mezun olanlar Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında görev yapmakta olan personelin, sağlık bilimleri lisansiyeri sayıldıkları 10/02/2010 tarihi itibariyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 36’ncı maddesinin “Ortak Hükümler” başlıklı (A) fıkrasının 5. bendi hükmünden yararlandırılarak ilave bir derece alacaklardır.

Yükseköğretim Yürütme Kurulunun Mesleki Eğitim Fakültesi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Programından mezun olanların, Sağlık Bilimleri Lisansiyeri sayılmasına karar vermesi ardından MEB Personel Genel Müdürlüğü uygulamanın bu durumda olan tüm öğretmenlere yansıtılması  yayınlamıştır.
MEB Personel Genel Müdürlüğünün 30/06/2010 tarih ve B.08.0.PGM.O.06.06.00-4-1999/32619 Sayılı  ve Sağlık Bilimleri Lisansiyeri konulu yazısı üzerine pekçok il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri harekete geçerek anasınıfı öğretmenlerine kadro derece verilmesini sağlamıştır.
Yakutiye Kaymakamlığının yazısı
Silifke Kaymakamlığının Yazısı
Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün yazısı
Türk Eğitim-Sen Genel Mekezinin Bakanlığa Yazısı
Fakat bazı il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri anasınıf öğretmenlerinin bu durumdan dolayı kadro ve derece intibahlarını yapmayarak mağdur olmalarını sağlamışlardır.
Bu durumda olan anasınıfı öğretmenlerinin dilekçe ve diploma süretleri ile baş vurmalarına rağmen kadro ve dereceleri verilmeyerek baş vuruları iade edilmiştir.Özelikle Gaziantep’te görev yapan anasınıfı öğretmenlerinin mağduriyeti devam etmektedir.
Evrakları iade edilen anasınıfı öğretmenlerinin vakit geçirmeden İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden gelen iade cevapla Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğüne dilekçe ile baş vurmaları gerekmektedir.Bakanlık tarafından baş vuruya red cevabı gelirse de yargı sürecini başlatmaları şarttır.
Pek çok il bu intibakı yapmasına rağmen bazı iller hala inat edip Personel Genel Müdürlüğünün emirlerini hiçe sayması manidardır.

Mehmet KÖSE

Mevzuat Sekreteri

515 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ