tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

AKP’den Çillere Tarihi Camii Eğlence Merkezine Dönüştürme Kıyağı!

tesakademi

    AKP hükümeti her fırsatta tarihi eserlere sahip çıktığını iddia ederken, AKP’li Beyoğlu Belediyesi’nin 312 ada 26 parseldeki Asmalı Mescit Camii ibaresini iptal ederek, parselin “T.H.T.” alanına alındığı ve daha sonra da eğlence merkezi yapılmak üzere Tansu Çiller’in oğlu Mert Çiller ve ortağı Uğur Karabayır’a verildiği resmen kayıtlara geçti. 19. yüzyıldan kalma bu tarihi sokağı yok ederek kent dokusuna telafi edilmez bir zarar verecek bu işlemin durdurulması için sivil toplum örgütlerinin Beyoğlu Belediyesi’ne yaptıkları başvurular ise cevapsız kaldı.

   İŞ PARAYA GELİNCE CAMİ BİLE OLSAN FAYDASI YOK
Çelik Gülersoy’un “Tepebaşı. Bir Meydan Savaşı” adlı kitabında ve İstanbul kent tarihine ilişkin daha birçok eserde adı geçen, Ali Hoca Türbesi’nin de bulunduğu Minare sokak, Jurnal sokak ve meşhur Asmalı Mescit sokağının tamamı Tansu Çiller’in oğlu Mert Çiller’e eğlence merkezi yapılmak amacıyla Beyoğlu Belediyesi tarafından satıldı.
Bu satış işleminin kitabına uydurulabilmesi için, Beyoğlu Asmalı Mescit mahallesine adını veren, Kalafatçı Yunus Ağa tarafından yaptırılmış, II. Bayezit devri eserlerinden Asmalımescit, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 25.11.2010 tarihli ve 2659 sayılı Meclis kararıyla Beyoğlu kentsel sit alanı 1/1000 ölçekli imar planında iptal edildi.
1/5000’lik planda ise mescit haziresi muhafaza edildi. Ali Hoca Türbesi’nin de bulunduğu tarihi sokakta böylece T.H.T. lejantı ile taranan parselin eğlence merkezi yapılmak amacıyla tarihsel sit alanı statüsünden çıkarılıp özel şahıslara devredilmesi mümkün hale getirildi. Bu vurgundan kazançlı çıkanın ise eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Mert Çiller ve ortağı olması ayrıca dikkat çekti.

İSTANBUL’DA BİR ÇİLLER SOKAĞI REZALETİ

Çeşitli ekonomi dergilerinde ve turizm yayınlarında ise bu girişimin övülmesi ve “İstanbul’da Bir Çiller Sokağı” türünden başlıklarla reklam malzemesi yapılması ise, İstanbul’un tarihi kent dokusuna yönelik yağmada kimlerin nasıl ve nerelerde buluştuklarını bir kez daha gözler önüne serdi.
Konuyla ilgili verdiği bir demeçte, “Bu işe başlarken Asmalı Mescit’te pek uğranılmayan Jurnal sokağa belediyenin katkılarıyla yatırım yaptık” diyen Uğur Karabayır’ın, yapılan yatırımlar arasında vatandaşın vergileriyle belediye tarafından temin edilen “aydınlatma” hizmetini sayması ise sözün bittiği yerdi.

‘İş paraya gelince camiyi bile umursamıyorlar’

Defalarca mimarlarla beraber bu girişimi durdurmaya çalıştığını ifade eden ve güvenlik nedeniyle ismini vermek istemeyen bir belediye çalışanı (M.H.), “Ahmet Misbah Demircan’a ve Beyoğlu Belediye Meclisi’ne birçok dilekçe gönderdik. Ancak hiçbirinden bir sonuç çıkmadı. Cevabı ne zaman gelecek diye sorduğumuzda ise, alay eder gibi ‘Bekle, bekle, daha gelir’ dediler” diye konuştu. AKP’nin kentsel dönüşüm adı altında yoksulların mahallelerini yıkarken, kentin sit alanı değerindeki tarihi bölgelerini ise zenginlere satmalarının, onların tarihe nasıl baktıklarını da gösterdiğine dikkat çeken M.H., “Camilerin kutsallığını siyasete alet edenler, iş paraya gelince tarihi caminin bile gözünün yaşına bakmıyorlar” dedi.

Birgün gazetesi

79 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ