tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

AH GAZİANTEP VAH GAZİANTEP !

Yunus Aktaş

Yunus Aktaş

Sürgüne mi gittin, zindanda mısın
Biricik sevgilim tutkum adalet.
Kalın bir cüzdana sattı mı baban
Donar hançeremde nutkum adalet
.

Zalimlere akınını beklerim
Aşk tarlamda ekinini beklerim
Şafağının sökününü beklerim
Geceler boynumda atkım adalet.

Emelim, düşüncem muradım sana
Nefesim, nabızım her adım sana
Bu Mehmet’i kurban adadım sana
Gelmene olursa etkim adalet

Bir zamanlar, Adıyaman Valisi Kemal ESENSOY Adıyaman milletvekillerinin Adıyaman’ın hakkı olan bir tesisin, Malatya’ya verilmesinden sonra bu tesisin açılışında güle oynaya hükümeti alkışlamalarına içerlenerek halka şu sözleri söylemişti; ‘’ Sizler evlerinize gidip önünüze bir mendil açarak bu kara talihinize ağlayınız.’’ Gaziantep’te bir eğitimci olarak yaşadıklarımız  inanınki bu sözleri hatırlatıyor bizlere.

Yaşadığımız olaylara baktığımızda ilimiz eğitim seviyesi olarak 80. sıralara gerilemiş fakat bu başarısızlığın ortada failleri yoktur. Suç yine göç eden  ailelere, okul müdürlerine  ve öğretmenlere yıkıldı. Bu başarısızlığın gerçek müsebbipleri kendilerine toz kondurmadan toplantıdan toplantıya nutuk atarak ortada gezmektedirler. Bu işin birinci dereceden sorumlusu Sayın Valimizden ise ses yoktur.

Ses ver sayın valim ses ver! diye haykırmak geliyor içimden…

Bakın bu şehirde neler oldu ses çıkmadı;

Ödüller yandaşlara gitti ses yok.

Kurucu müdürlükler yandaşlara gitti ses yok.

Öğretmenlerin hakları gasp ediliyor ses yok.

Sahte soruşturmalarla insanlar okul değiştiriyor, cezalar alıyor ses yok.

Norm kadro oyunlarıyla birilerine okullar ve kurumlar peşkeş çekiliyor ses yok.

Birilerinin mahkeme kararları sumen altı ediliyor ses yok.

Bu ilde onlarca okul müdürü puan hileleri ile koltuklarında oturuyor ses yok.

Müdür ve müdür yardımcısı atamalarında hukuksuzluklar var ses yok.

SODES projelerinde kayırma ve şaibe dedikoduları var ses yok.

Haksız ve hukuksuz olarak şube müdürleri görevlendiriliyor ses yok.

Milli Eğitim Okullara malzeme dağıtırken ayrım yapıyor ses yok.

Şimdi sayamadığım bir çok konu var ses yok, tık yok. Sendika olarak bir TIK eylemi yapmayı da düşünmüyor değiliz.

Soruyorum sizlere başarısızlığın sebebi sizce nedir? Böyle bir ortamda başarı beklemek doğru mudur ?

Burada  yapılan bir haksızlığın mahkeme sürecini anlatmak istiyorum. Gaziantep’te bir okulumuzdaki Müdür yardımcısı  kendi okulunda yaklaşık bir yıl önce norm kadro fazlası idareci durumuna düştü. Bu müdür yardımcısı yönetmelik gereği boş bulunan bir kuruma atama isteğinde bulundu. Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü bu müdür yardımcısının istekte bulunduğu bu kuruma daha önce 76 . maddeden ataması iptal edilen kişiyi norm kadro fazlası gösterip yeniden aynı kuruma ve aynı kadroya atadı. Bunun hukuksuzluk olduğunu yazışmalar yaparak anlatmaya çalışan arkadaşımız, böylesine basit bir hukuksuzluğu bir türlü anlatamadı . Veya kafalarının gerisinde haksızlığı kendilerine inanç haline getirmiş olan bazı yöneticiler bu olayı anlamak istemediler.

Ancak bu idareci, Gaziantep 2. İdare mahkemesine açmış olduğu dava sonucunda haklılığını ispatlayabildi. Gaziantep 2. İdare mahkemesinin 2010/656 esas no ve 2010/1322 sayılı kararı ile Gaziantep Milli Eğitimi geleneği bozmayarak yargıdan bir tokat daha yemiş oldu.

Şimdi bu yargı kararını doğru yorumlayıp uygulayacaklar mı?  Merak ediyorum.

Çünkü Gaziantep Mili Eğitimini yönlendirenler ya hukuk tanımıyor, yada hukuku dolanmak düşüncesiyle, mahkeme kararlarına yaklaştıklarından hep yanlış hep yanlış yapacaklar. Manzara bunu gösteriyor .

Şu an öğrendiğim kadarıyla yukarıda anlatmış olduğum  mahkeme kararı da dahil bir çok mahkeme kararı uygulanmayı beklemektedir. Milli Eğitim Müdürlüğü eğer gerçekten bu işleri düzeltmek ve doğrusunu yapmak istiyorsa bu konuda hukuki yardımı Türk Eğitim – Sen olarak vermeye hazır durumdayız. Buna bilgi birikimimiz ve hukuk tecrübemizin olduğunu, bütün Gaziantep ve Milli eğitim yöneticileri bilmektedir.

Ama yine hukuku dolanmak amacıyla iş yapmaya devam edeceklerse bu Gaziantep’imizin kara talihi olmamalıdır  diye düşünüyorum.

Unutmamak gerekir ki “Devletin sarsılmayan temelini, adalet teşkil eder” .Bu insanlar haklarını alabilmek için bir hukuk mücadelesi vermişlerdir. Bizce hakkını arayan insan en onurlu insandır. Yeter artık insanların onuruyla oynanmasın. Adalet uygulansın.

Yüce Peygamberimiz bir hadisinde “Kıyamet günü benim meclisime en yakın olanlar, adil hükümdarlardır” demektedir. Yine Confucius ise bir sözünde “Asil ve şerefli insan, Hak ve adaleti, her şeyin üstünde tutar” diyerek bizlere ışık tutmuştur.

Eğer bu başarısızlığın mimarları hala bu haksızlıklara ve hukuksuzluklara devam edeceklerse söyleyecek de bir söz bulamıyorum. ‘’AH GAZİANTEP VAH GAZİANTEP ‘’

SAYGILARIMLA

İLGİLİ MAHKEME KARARI İÇİN TIKLAYINIZ

Mehmet DİNÇ

Türk Eğitim – Sen Gaziantep

Şube Sekreteri

484 views

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. hasan dedi ki:

    Değerli yöneticimiz kalemine sağlık. Anlayana sivri sinek…………….

  2. Yılmaz ÖZMEN dedi ki:

    Sayın DİNÇ; “Bir doğrunun imanı, bin eğriyi düzeltir.” dizelerin sahibi abdurrahim karakoç bir ropörtajın da şiir yazarken nelerden ilham aldığı sorulduğunda şunları ifade etmiş;

    “Sağolsunlar, iktidarların ve muhalefetin irikıyım politikacıları, ihtilal cuntacıları, ‘bilimsel’ cüppeliler, entellektüel züppeler, millî soyguncular, sosyete parazitleri, sermaye sülükleri, zulüm-işkence makineleri, adalet katleden hukukçular, dalkavuklar, üçkağıtçılar v.s. hep bana yardımcı oldular. Şiir malzememi veren onlar, öfkemi bileyen onlar oldular. Yardımlarını inkâr etmiyorum, fakat teşekkür de etmiyorum.” antebi bu hale getirenlerle sizin bir farkınızın oldugunu insanların görmesine fırsat veriyorlar… mücadelemiz binlerce eğri düzeltecek güçte olduguna inanarak saygılar sunuyorum…

BİR YORUM YAZ