tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

ADİL BİR ROTASYONA EVET, BİLGİSAYAR KURASINA HAYIR

tesakademi

mudur_muduryrdOkul müdürlerine rotasyon uygulaması, yapılacak yapılmayacak derken MEB sonunda konuyla ilgili genelgeyi yayınlayarak rotasyon uygulamasının yapılması talimatını verdi.

 

Esasen MEB üst düzey bürokratları da rotasyon uygulamasının önümüzdeki yıla bırakılmasından yanaydı.

 

 Rotasyonun bu yıl uygulanmasının, Hükümete yakınlığı ile tanınan bir sendikanın ısrarı ile bu yıl yapıldığını biliyoruz. Hatta, bu sendikanın genel merkezinden yapılan açıklamada rotasyonun bu yıl uygulanmaması halinde dava açacakları konusunda basın açıklaması yaptığını ve MEB’i baskı altına aldığını biliyoruz. Bu sendika rotasyon uygulamasının bu yıl yapılmasında neden bu kadar ısrarcı olmaktadır? Bu sendikanın haktan, hukuktan yana bir sendika olmadığını, aksine kendi adamlarına yer açmak için her türlü gayri ahlaki yöntemi meşru saydığını bu ülkede bilmeyen bulunmamaktadır.

 

Kamuoyunun yakından bildiği üzere daha önce de rotasyon yapılmak istenmiş ancak Türk Eğitim Sen konuyu yargıya taşıyarak, rotasyonun bu şekilde uygulanmasının haksızlıklar doğuracağı gerekçe göstererek rotasyon uygulamasını durdurulmasını sağlamıştı. Eğitim çalışanlarının rotasyon konusunda farklı düşünceler içerisinde olduğunu biliyoruz. Bir kısım eğitim çalışanları müdürlerin görev yeri değişsin de nasıl değişirse değişsin anlayışı içerisinde iken, diğer bir kısmı ise rotasyonun yandaş kayırma amacı ile yapıldığına inanmaktadır.

 

Türk Eğitim Sen olarak görüşümüz, bir okul müdürünün onlarca yıl aynı yerde görev yapmasının yanlış olduğu yönündedir. Ancak, 5 yıl kısa bir süredir, bu sürenin 8-10 yıl şeklinde değiştirilmesi daha akılcı ve verimli olacaktır. Bu inancımız, okul müdürleri her ne şekilde yer değiştirilirse, yeter ki değişsin şeklinde asla değildir. Bu ülkeye yıllarca hizmet etmiş insanları kaldır at şeklinde bir uygulama Türk Eğitim Sen’in anlayışına bugün de uymaz, yarın da uymayacaktır.

 

Türk Eğitim Sen rotasyon uygulamasına hiçbir şekilde karşı olmamıştır. Rotasyon sağlam kriterlere bağlı olarak uygulanmalıdır. Rotasyon yapılırken, ömrünü bulunduğu kurumların kalkınmasına harcamış, zamanını okulunun başarısı uğrunda kullanmış, dürüst ve namuslu olmayı hayatının merkezine koymuş insanlarla, başarısız insanlar mutlaka ayırt edilmelidir. Ancak, mevcut yönetmelik bu ayrımı sağlayacak bir yönetmelik midir? Yönetmeliği hatırlayalım;

 

MADDE 22 – (1) Bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde eğitim kurumu müdürlerinden bulundukları eğitim kurumunda beş yıllık çalışma süresini tamamlayanların görev yerleri, il içinde aynı veya daha üst tipteki eğitim kurumları olacak şekilde tercihleri dikkate alınmak suretiyle bu Yönetmelik ekinde yer alan Ek-2 Yönetici Değerlendirme Formu üzerinden yapılacak değerlendirme sonucu puan üstünlüğü esasına göre değiştirilir.

          (2) Görev yapmakta oldukları eğitim kurumunun niteliğine ve durumlarına uygun atanabilecekleri eğitim kurumu bulunmayanların atamaları bir sonraki zorunlu yer değiştirme döneminde yapılır.

 

           (3) Zorunlu yer değiştirmeye ilişkin yapılacak duyurular üzerine bu kapsamda bulunan yöneticiler bu Yönetmelik ekinde yer alan Ek-1 Yöneticilik İstek Formu ile en fazla on eğitim kurumunu tercih etmek suretiyle başvuruda bulunurlar. Başvuruda bulunmayanların zorunlu yer değiştirmeleri durumlarına uygun ihtiyaç bulunan eğitim kurumlarından birine yapılır. Tercihlerinden birine atanamayanların atamaları boş bulunan eğitim kurumu yöneticiliklerine bilgisayar kurası ile yapılır.

 

          (4) Zorunlu yer değiştirmelerde beş yıllık çalışma süresinin hesaplanmasında o yılın temmuz ayının ilk günü esas alınır.

 

Yönetmeliği dikkatle incelediğimizde, ilk göze çarpan BİLGİSAYAR KURASI ifadesi olmaktadır. Uygulama şöyle olacak, önce rotasyona tabi okul müdürlerine 10 okul tercihi hakkı verilecek, bu tercihlerine yerleşememeleri halinde yer değiştirmeleri BİLGİSAYAR KURASI ile yapılacak.

 

 Bilgisayar kurası ile yer değiştirme ne kadar adil olacaktır? Bilgisayar kurası başarılı ile başarısız, dürüst ile dürüst olmayan yöneticileri ayırt edecek midir? Bilgisayar kurası ile kapalı kapılar arkasında verilen kararlar mı hayata geçecek, yine yandaşlar mı korunacaktır? Yandaş olmayan, yıllarca namusuyla, şerefiyle çalışmış insanlar hiç de hak etmedikleri yerlere mi tayin edilecektir?

 

Türk Eğitim Sen ortaya koyduğu mücadelede hep hakkın teslim edilmesinden yana tavır koymuştur. Hep başarılı insanların, dürüst insanların desteklenmesinden yana olmuştur. Bu sebeple, bilgisayar kurası ile okul müdürlerinin yer değiştirilmesine Türk Eğitim Sen karşıdır. Türk Eğitim Sen, okul müdürü, şube müdürü, eğitim müfettişi, öğretmen, hizmetli, memur, teknisyen kim olursa olsun, tüm eğitim çalışanlarını temsil ettiğine inanmaktadır.

 

Bütün bu sebeplerle, hiç de adil olmayan sonuçlar doğuracak olan BİLGİSAYAR KURASI ifadesinin iptali için yargı yoluna başvurulmuştur. Açtığımız davada, yargı yürütmeyi durdurma kararı vermemiştir. Bu konuda üst mahkemeye yaptığımız itiraz devam etmektedir. ADİL, OBJEKTİF KRİTERLERE  DAYANAN ROTASYONA EVET, ANCAK ŞAİBELİ BİLGİSAYAR KURASINA HAYIR DİYORUZ.

 

 TÜRK EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ

 

 

 

55 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ