tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

AÇILIM AKP’Yİ BÖLDÜ

tesakademi

send_binary BÖLÜCÜLÜK KAVGASI (YORUMSUZ)

       Ak Parti Siyaset Akademisi’nin ilk dersinde, büyük bir skandal yaşandığı ortaya çıktı. Akademide, açılış dersini veren  Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Vahap Coşkun’un “Kürtlere bugüne kadar zulüm yapılmıştır. Türk devleti Kürtlerden özür dilemelidir” sözü, bir anda ortamı gerdi. Başta Akif Bindal olmak üzere, bazı kursiyerler Coşkun’a tepki gösterip cevap vererek, dersi terk etti. Kursiyerler, bölücülük yapmakla suçladıkları Coşkun’u genel merkeze de şikayet etti.

       Ak Parti’nin geçtiğimiz hafta Gaziantep’te başlattığı siyaset akademisinin ilk dersi olaylı geçti. Siyasete yeni isimler yetiştirmek ve genç siyasetçileri eğitmek amacıyla başlatılan siyaset akademisinde, ilk dersi Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Vahap Coşkun verdi.

       Ak Parti Genel Merkezi tarafından düzenlenen akademinin açılışına, İl Başkanı Ahmet Uzer, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Özlem Müftüoğlu, Halil Mazıcıoğlu, ilçe başkaları ile çok sayıda partili katılmıştı. Yapılan konuşmaların ardından, ilk dersi vermek için mikrofonu eline alan Vahap Coşkun, demokratik açılımla ilgili sözleriyle herkesi şaşırttı.

       Türk devleti Kürtlerden özür dilemelidir

       Demokratik açılımı sonuna kadar savunan Coşkun’un, “Türkiye Cumhuriyeti devleti, bugüne kadar kürtlere zulüm yapmıştır. Bu nedenle, kürtlerden özür dilemelidir. Demokratik açılım, Türkiye için bir şanstır ve gelen tepkiler dikkate alınmadan, sonuna kadar bunun üzerine gidilmelidir” şeklinde sözleri bir anda bazı kursiyerleri gerdi.

       Coşkun’a cevap verdiler

       Coşkun’un, “Kürtlerden özür dilenmeli” şeklindeki sözlerine, GASKİ Genel Müdür Yardımcısı Akif Bindal, İl Yönetim Kurulu Üyeleri Osman İşitman ve Osman Nuri Bindal ile bazı kursiyerler tepki gösterdiler. Karşılıklı atışmaların ardından, bu isimler, “Ülkenin kimseye özür borcu yoktur. Sen burada ders vermeye gelmişsin ama, kendi görüşlerinin propagandasını yapıyorsun” şeklinde cevap verdiler.

       Coşkun’un “Sözlerimin arkasındayım” demesi üzerine tartışma daha da büyüdü. Bunun üzerine, Siyaset Akademisi’nden sorumlu Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Mitat Erkan söz aldı. Erkan, herkesi sağduyulu olmaya davet ederek, “Adı üzerinde burası siyaset akademisi ve en demokratik yer. Herkes kendi görüşünü savunabilir, herkes kendi fikrini söyleyebilir” diyerek, kursiyerleri sükunete davet etti.

       Dersi terk ettiler

       Erkan’ın bu sözlerine rağmen, ortam sakinleşmeyince ve Coşkun sözlerinde ısrarcı olunca, Akif Bindal, Osman İşitman ve Osman Nuri Bindal dersi terk ettiler. Bu isimlerin yanı sıra, bir çok ismin de Coşkun’a tepki gösterdiği öğrenildi.  Siyaset Akademisinin ilk dersinde yaşanan bu olayların ardından, parti yönetiminin konuyu genel merkeze ilettikleri ve Vahap Coşkun’u şikayet ettikleri öğrenildi.

       Her sözü olay

       Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Vahap Coşkun, daha önce de bir çok sözüyle gündeme gelmişti. Coşkun, demokratik açılım konusunda, “Kürt meselesi siyasi bir sorundur” şeklinde değerlendirme yapmıştı.  Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Vahap Coşkun ise Cumhurbaşkanı`nın “İyi şeyler olacak” demesinin önemli olduğunu dile getirirken, “Ama artık İyi şeyler olacak demenin ötesine geçip iyi şeyler yapmak gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Bunun için kamuoyunun da ikna edilmesi gerektiğini dile getiren Coşkun, şöyle devam etti: “İnandırıcılık için de birtakım somut adımlar atılması önemlidir. Peki nedir bu adımlar? Bir taraftan demokrasinin iyileştirilmesi diğer taraftan dağdakilerin inmesini sağlayacak altyapının hazırlanması gerekiyor. Bu şekilde eşgüdümlü bir program uygulanabilirse Kürt meselesini çözebiliriz.”

       Sorunun çözümünde asıl sorumluluğun siyasilere ve partilerine düştüğünü dile getiren Coşkun, “Çünkü Kürt meselesi siyasal bir sorun ve eğer çözülecekse siyasi bir irade ile çözülebilir. Bu siyasal irade de hükümettir, Başbakan`dır” dedi.

       Vahap Coşkun, hükümetin bugüne kadarki performansının bu iradeyi gösterebilecekleri konusunda bir umut vermediğini de belirterek, bu görüşünü şöyle gerekçelendirdi: “Başbakan`ın bu sorunu bir siyasi proje çerçevesinde çözeceğine dair bir adım attığını henüz görmedik. Aksine süreci daha da kötüleştirecek adımlar attığını düşünüyorum. Örneğin Ahmet Türk`e dair yaptığı açıklama ve onunla bir türlü görüşmemesi vesaire… Bu tür davranışlar sorunun çözümünde çok ciddi sıkıntılar yaşatabilir.”

Kaynak: http://www.gazianteppusula.com/HaberAyrinti.aspx?HaberID=4884

167 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ