tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

76. MADDEYE GÖRE YAPILAN TÜM ATAMALARIN İPTALİ İÇİN DAVA AÇTIK

tesakademi

       657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 76. maddesine göre Bakanlık tarafından yapılan yönetici atamaları ile ilgili aylardır Sendika olarak mücadele etmekteyiz. 
       Dava dilekçesi için tıklayınız.

       Son olarak, Milli Eğitim Bakanlığından yapılan tüm atamaların iptalini talep etmiş olmamıza rağmen Bakanlık iptal yönünde herhangi bir işlem tesis etmeyerek talebimizi karşılıksız bırakmıştır. Bakanlık 76. maddeye göre yaptığı bütün atamaları liste halinde Sendikamıza göndermişti. Listede yer alan ülke çapında 998 kişinin hangi kriterlere göre atandığı Sendikamız tarafından araştırılmış ancak listede yer alan şahısların atanabilmek için sahip oldukları ekstra özellikler saptanamamıştır.
       Ülkemizde idarelerin başında yer alan ve ülkeyi idari kurumlar vasıtası ile yöneten Bakanların görevleri öncelikli olarak Bakanlıklarında görev yapan personelin çalışma barışını ve huzurunu en üst seviyede tutmak olmalıdır.  Çalışma barışı ve huzurunun olduğu kurumlarda verimlilik ve başarı da paralel olarak artacaktır. Ancak Milli Eğitim Bakanlığında geçmiş dönemde eski Bakan Hüseyin Çelik sayesinde eğitim camiasında barış ve huzur ortamı tamamen ortadan kalkmış ve eğitim çalışanları kutuplaşmaya sürüklenmiştir. Atamalarda yaşanan usulsüzlükler maalesef Hüseyin Çelik döneminde tavan yapmıştır. Hüseyin Çelik Bakan olarak Yönetmelik ile Valiliklere tanıdığı yönetici atama yetkisini de kendi eliyle atama yapmak sureti ile gaspetmiştir. Hukuk devleti olma gereklerini hiçe sayan Bakanlığın, “hukuk devleti” ilkesi adına atamalar konusunda sınırsız bir yetkiye sahip olmadıklarını artık anlaması gerekmektedir.

Sendika olarak kurumlar arası, açıktan ve yönetici atamaları ile ilgili olarak kariyer ve liyakat ilkelerinin esas alınması gerekliliğini tekrar ederek vurgulamak istiyoruz. Bakanlık, iptal talebimizi cevaplamayıp reddederek eğitim camiası içinde açılan yarayı maalesef daha da derinleştirmekten çekinmemiştir. Eğitim barışını ortadan kaldıran atamalar kabul edilebilir nitelikte değildir. Atamaların iptali yönünde yaptığımız onca başvuru ve haberlere rağmen Bakanlık ısrarla ve inatla yaptığı yanlıştan geri adım atmamıştır.
       Bu nedenle Bakanlığın sessiz ve olumsuz tavrı üzerine Sendika olarak bu yönde yapılan tüm atamaların iptal edilmesi adına Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesinde davamızı bugün itibariyle açmış bulunmaktayız. Mahkeme tarafından verilecek olan iptal kararı ile beraber bütün uyarılarımıza ve çalışmalarımıza rağmen yaşanacak olan kaostan tamamen Milli Eğitim Bakanlığı sorumlu olacaktır. Mahkeme tarafından davamızın kabulü ile yapılan tüm usulsüz atamaların iptal edilip Bakanlığın bundan sonra daha adaletli bir atama sistemi ile yönetici atamalarını gerçekleştirmesini umut ediyoruz.  

38 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ