tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

29 Ekimde ekders ödenecek.

tesakademi

29 Ekim 2012 gününün de bakanlar kurulu kararına bağlı olarak tatil edildiği düşünülerek ek ders ücretlerinin kesileceği tartışılmaktadır.
Ders ücretlerine ilişkin esasların 16.maddesinde;

b) (Değişik :13/7/2007-2007/12399 B.K.K.) İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde(1) ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.hükümleri yer almaktadır.

Bu hükümde de yer aldığı üzere 29 Ekim günü; 2429 sayılı Ulusal Bayramlar ve Genel Tatiller Hakkında kanuna göre Ulusal Bayramdır. Kanunla belirlenen bir durumun bakanlar kurulu kararıyla değiştirilmesi mümkün olmadığından 29 Ekim 2012’nin Bakanlar kurulu kararına göre tatil ilan edilmesi mümkün değildir.

Bu nedenle;

29 Ekim 2012 Pazartesi günü “millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde(1) ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”hükmü uygulanacaktır. Yani ek ders ücreti kesilmeyecek okula gelinmiş gibi işlem yapılacaktır.

Mehmet KÖSE
Türk-Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Hukuk ve Mevzuat Sekreteri

176 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ