tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

2011 Haziran Öğretmen Atamasında Skandal

tesakademi

2011 Haziran 30 bin öğretmen atamasını Milli Eğitim Bakanlığı yine tam anlamıyla yapmayı becerememiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1 Haziran 2011 tarihinde gerçekleştirdiği 30 bin öğretmen atamasında, MEB’in açıkladığı verilere göre toplam 28 bin 472 öğretmen ataması yapılmıştır. Ataması yapılan 28 bin 472 öğretmenin 26.499’u ilk atama şekliyle, 746’sı ise açıktan-kurumlar arası yeniden atama şekliyle 1.227′si ise kurumlar arası ilk atama şekliyle atanmıştır. Geriye boş kalan  1.528 öğretmen kadrosunun 501’i ilk atamaya 1.027’si ise açıktan-kurumlar arası yeniden ve kurumlar arası ilk atamaya ait olan boş kalan kadrolardır.

Açıktan-kurumlar arası yeniden atama ve  kurumlar arası ilk atamalara verilen kontenjanların 3 katına kadar atama yapılabileceği başvuru kılavuzunda ifade edilmektedir. Kurumlar arası ilk atama kontenjanı 50 kişi olarak belirlenen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi branşında en fazla 3 katı 150 kişilik atama yapılması gerekirken 370 kişilik, Fen ve Teknoloji branşında 35 kontenjan açılmışken ve en fazla 105 atama yapılabilecekken 183 kişilik atama yapıldığı görülmektedir. Sosyal Bilgiler ve Tarih branşlarında da aynı durum söz konusudur. Öncelikle bu branşlarda ayrılan kontenjanın 3 katını da geçen atamaların nasıl yapılabildiğini doğrusu merak ediyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen atamalarını bilgisayar ortamında yaptığı yazılım-program veya yöntemde problemler olduğunu veya alternatif olarak sisteme müdahale edilebildiğini düşünmekteyiz. Yazılım ve programdaki probleme ek olarak, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özellikle açıktan atama, kurumlar arası yeniden atama ve kurumlar arası ilk atama türlerinde ayrılan kontenjanların  bilinçsizce belirlendiği, boş kalan 1.528 kadro sayısına baktığımızda net bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Özellikle kurumlar arası ilk atamaya başvuran ve az sayıda kontenjan ayrılan Fizik-Kimya-Biyoloji gibi branşlarına haksızlık yapıldığı, bu branşlara az sayıda kontenjan açılmasıyla birlikte 1.027 kadroya atama yapılamadığı gerçeği MEB’in yaptığı bazı değerlendirme ve tespitlerinin yanlış olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır. Zira kurumlar arası yeniden atama çeşidiyle başvuru yapan öğretmenlerin neredeyse tamamına yakını atanmış,  ayrılan 2.100 kadronun 1.354′ü boş kalmıştır. Önümüzdeki dönemde bu türden yapılacak başvurularda yine aynı şekilde boş kadrolar kalacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin acilen ilk atama yoluyla boş kalan 501 kadroya ilk atamaya başvuran öğretmen adaylarını, yine boş kalan 1.027 kadroya mağdur memur öğretmenleri yani kurumlar arası ilk atamaya başvuran yukarıda bahsi geçen mağdur branşları tekrar değerlendirmeye alarak atama yapması gerektiği düşüncesindeyiz.

Kaynak: memurum.biz

86 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ