tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

19 MAYIS, BAĞIMSIZLIK ATEŞİNİN YAKILDIĞI GÜNÜN ADIDIR

tesakademi

TÜRK TARİHİNİN DÖNÜM NOKTASI OLAN 19 MAYIS, BAĞIMSIZLIK ATEŞİNİN YAKILDIĞI GÜNÜN ADIDIR.
BİZ EĞİTİMCİLER; ATAMIZIN MİRASINA DÜN VE BUGÜN OLDUĞU GİBİ YARIN DA SAHİP ÇIKACAĞIZ.

       19 Mayıs 1919 Türk tarihinin kilometre taşlarından biridir. Ulu Önderimiz Atatürk’ün Samsun’a çıkarak, bağımsızlık ateşini yaktığı gün olan 19 Mayıs’ta, topraklarımız üzerinde paylaşım planları yapan emperyalist güçlerin hevesi kursağında kalmış, milli mücadele ruhu adeta şaha kalkmıştır. 

 

       Türk milletinin bağımsızlık aşkıyla, vatan sevdasıyla yanıp, tutuştuğunun kanıtı olan 19 Mayıs, milli direnişin vücut bulduğu gün olmuştur.

      

       Büyük askeri deha Atatürk önderliğinde Samsun’da milli mücadele fiilen başlatılmış, inanılmaz bir mücadele sergileyen Türk Milleti, işgal kazanına kurtuluş darbesi indirmiştir.

       Emperyalizme karşı direnişin sembolü olan 19 Mayıs, yokluğa, yoksulluğa rağmen, bir milletin teslimiyeti kabul etmeyerek, eşsiz bir mücadele sergilediği gündür.

       19 Mayıs, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunun ilk adımıdır.

       19 Mayıs, bir milleti tarih sahnesinden indirmeye, topraklarını ele geçirmeye, bağımsızlığını ortadan kaldırmaya çalışan işgalci güçlerin aldığı büyük yenilginin adıdır.

       Atamızın Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs 1919 tarihinin üzerinden bugün tam 90 yıl geçmiştir. Bu süre boyunca Türk Milleti, Atamızın mirasına sahip çıkmıştır ve bundan sonra da bu mirası yaşatmaya devam edecektir.

        Cumhuriyetimiz ve topraklarımız üzerinde birtakım güçlerin kötü emelleri olabilir. Ancak ülkemizi bölmeye, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yıkmaya yönelik hiçbir girişim başarılı olamayacaktır. İçte ve dışta dirliğimizi bozmaya, insanlarımız arasına ayrılık tohumları ekmeye çalışanlar, kendi kurdukları tuzakların kurbanı olacaktır. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir. Bu onurlu devlete büyük bir sessizlikle, sinsilikle ve kurnazlıkla yaklaşanlar, karşısında yekvücut olan Türk halkını bulacaktır.  Ülkemiz çıkar amaçlı, kirli ilişkilere, son dakika manevralarıyla yapılan aldatmacalara, bölücü kampanyalara pirim vermeyecektir.

       Bu vesileyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

       Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

                                                                             İsmail KONCUK
                                                                  Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı

 

47 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ