Ana Sayfa Hukuk Köşesi, Üst Manşet 21 Mayıs 2011 530 Görüntüleme

Memurlar Sevinecek SGK Üzülecek.

    

Memurlar emekli olduğunda, devlet memurluğunda geçen süre üzerinden her tam fiili hizmet yılı için aylık bağlamaya esas tutarların bir aylığı emekli ikramiyesi olarak verilmektedir. 

Resul KURT’un yazısı

Memurlar emekli olduğunda,  devlet memurluğunda geçen süre üzerinden her tam fiili hizmet yılı için aylık bağlamaya esas tutarların bir aylığı emekli ikramiyesi olarak verilmektedir. Verilecek emekli ikramiyesinin hesabında, 30 fiili hizmet yılından fazla süreler dikkate alınmamaktadır.

Ancak, uzun süre devlet memurluğu yapmasına rağmen, SSK, Bağ-Kur veya banka sandıklarına tabi olarak çalışıp, bu kuruluştan emeklilik hak kazananlara SGK tarafından memurluktaki süreler için emekli ikramiyesi ödenmemektedir.

Örneğin, 24 yıl memurluk yapıp, bir yıl SSK’lı çalıştıktan sonra emekli olan eski memura, son defa memur olarak çalışmadığı gerekçesiyle emekli ikramiyesi ödenmiyordu. Bu da önemli bir haksızlığı beraberinde getiriyordu.

Emekli ikramiyesi ödenebilmesi için son defa T.C. Emekli Sandığına tabi görevlerden emekliye ayrılma ve kendilerine 2829 sayılı Kanun uyarınca birleştirilen hizmet süreleri üzerinden aylık bağlanma koşullarının sağlanması gerekmektedir.

 Anayasa Mahkemesi 05/02/2009 tarihli ve 2009/17 sayılı kararı ile 2829 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumlarına Tabi Olarak Geçen Hizmetlerin Birleştirilmesi Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Son defa T.C. Emekli Sandığına tabi görevlerden emekliye ayrılan ve…” ibaresini Anayasa’ya aykırı bularak iptal etmiş (05/06/2009 tarihli 27249 sayılı Resmi Gazete), iptal kararının yürürlük tarihini 05/06/2010 olarak kararlaştırmış ve Anayasa Mahkemesinin iptal kararının yürürlük tarihinden 15 gün sonra 19/06/2010 tarihinde 5997 sayılı Kanunla mülga 5434 sayılı Kanunun 89 uncu maddesi birinci fıkrası değiştirilerek yeni bir düzenleme yapılmıştı. Star

57 views

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

| Tema Tasarım |