Ana Sayfa Gündem, TES Gaziantep, Üst Manşet 20 Eylül 2012 497 Görüntüleme

BAYRAK SEVGİSİNİ KALBİMİZDEN SÖKMEYE KİMSENİN GÜCÜ YETMEYECEKTİR.

Milli Eğitim Bakanlığı artık iyice yoldan çıktı.

Bugüne kadar anlaşılmaz uygulamalarına şahit olduğumuz MEB, bu kez doğrudan milli değerleri hedef almaya başladı.

Arif Nihat Asya’nın bayrak ve vatan sevgisini muazzam ifadelerle anlattığı BAYRAK şiiri mısraları; “öğrencilerde olumsuz düşünce ve davranışlara neden olabileceği” gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türk Dili ve Edebiyatı kitaplarından çıkarıldı.

Hatay Milletvekili Şefik Çirkin’in konuyla ilgili soru önergesini cevaplayan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ortaöğretim Türk Edebiyatı kitaplarında yer alan Arif Nihat Asya’nın ‘Bayrak’ şiirinin “Sana benim gözümle bakmayanın / Mezarını kazacağım / Seni selamlamadan uçan kuşun / Yuvasını bozacağım” mısraları nedeniyle kitaptan çıkarıldığını açıkladı.

Bayrak bağımsızlığımızın sembolüdür. Bağımsızlığımız için vatanımızın her köşesini şehit kanlarıyla sulamış bir milletiz. Bayrak için can vermişiz, kanımızı akıtmışız, şehit olmuşuz. Her millet bağımsızlığı için, bayrağının dalgalanması için mücadele verir. Bu nedenle bayrak bütün milletler için de önemlidir. Bütün milletlerin durumu böyleyken Türk milleti olarak bayrağımıza şehitlerimizin kanının rengini veren tek milletiz.

Bayrağımıza düşman gözüyle bakanlar, onu yere düşürmeye çalışanlar, ona saygısızlık yapanlar, dün Çanakkale Savaşındaki, Kurtuluş Savaşımızdaki düşmandan farksızdır ve bağımsızlığımıza kastetmişlerdir. Bayrak, namusumuzu, onurumuzu, şerefimizi, asaletimizi, tarihimizi, millet olmamızı, bağımsız bir devlet olmamızı sembolize eder. Bu nedenle bağımsızlığımız için, bayrağımız için yaptığımız savaşta ölürsek şehit, sağ kalırsak gazi oluruz. Bayrağını yere düşüren, bayrağını koruyamayan milletler bağımsızlığını, onurunu, şerefini de kaybeder.

Bayrak düşmanlığını Türk milleti olarak asla affetmeyiz. Bayrağımıza, hor gözle bakılmasını, bayrağımıza saygısızlığı, alçaklık kabul ederiz. Bayrağımıza hor gözle bakılmasına, saygısızlık yapılmasına müsaade edilmesi, gaflet, dalalet ve hıyanet yolculuğudur. İsminin başında Milli bulunan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’i uyarıyoruz. Bayrak sevgimizle, bayrağımızla, milli değerlerimizle uğraşma. Bayrağımıza sevgi, saygı, sadakat duygularını ortadan kaldırmaya çalışarak bayrağımızın ve milli değerlerimizin değersizleştirilmesi çabalarını asla affetmeyeceğiz.

Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği ile Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı Yönetmeliği 12 Eylül 2012 günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikte ders kitaplarının hangi usullere göre hazırlanacağına ilişkin hükümden, “Ders kitapları, ‘Atatürk inkılap ve ilkelerine ve anayasada ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı, Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan; insan haklarına ve Anayasa’nın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirmek’ hükmü ve Türk milli eğitiminin temel ilkelerine uygun olarak hazırlanır” ifadesi çıkarıldı.

Ayrıca yönetmelikte “ders kitaplarının nitelikleri” bölümünden, “Öğretim programlarında belirtilen Atatürk ilke ve inkılapları ile ilgili kazanımları içerir” ifadesi de çıkarıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı görevi milli bir görevdir. Milli duygu ve düşüncelere sahip ve bağlı olanlar Milli Eğitim Bakanlığı yapmalıdırlar. Milli Eğitim Bakanlarının, kendi görev yaptığı bakanlığın varlık sebebi olan milliliğe, Türk milletinin değerlerine savaş açmaları asla kabul edilemez. Savaş açsalar da akıbetleri düşmanların akıbetlerinden farksız olur. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanının ders kitaplarından bayrak şiirini çıkarttırması, gerekçesi ne olursa olsun izah edilemez ve asla masum değildir.

Bizler Türk Eğitim-Sen’li öğretmenler olarak, Milli Eğitim Bakanını Türk milletinin değerlerleriyle uğraşmaktan vazgeçmeye, milletimizden özür dilemeye ve istifaya davet ediyoruz. Atalarımızın uğruna canını feda ettiği, kanını akıttığı, hala da şehitler verdiğimiz, kanımızı akıttığımız bayrağımıza duyulan sevginin azalmaması için mücadele edeceğiz. Bayrağımıza yapılan saldırıları asla affetmeyeceğiz. Vatanını, milletini, bayrağını seven, bağımsız ve özgür bir millet olarak yaşamayı amaçlayan, Türk milletine ve devletine sadakatla bağlı ve milletimizin değerlerini diama yücelten nesiller yetiştirmeye devam edeceğiz.

Bayrak şiirini ders kitaplarında tekrar yer alana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.

Onlardan kaldı bu toprak…
Biz gezip tozmayalım mı?
Yabanlar kıskanır diye
Destan da yazmayalım mı?

Kamuoyuna saygılarımızla…

Bekir AVAN
Şube Başkanı

 

 

 

101 views

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

| Tema Tasarım |