Ana Sayfa Mehmet KÖSE 15 Nisan 2012 424 Görüntüleme

4+4+4=Dört Dörtlük Rotasyon

                                                                           (4+4+4)=(Öğrenci ,Öğretmen .İdareci)=  Rotasyon

         Temel Eğitimde uygulanacak (4+4+4) iki öğretmenden birini  ve her üç öğrenciden birini  okul değiştirmek zorunda bırakacak.

        Siyasi irade, destek veren bazı sivil toplum örgütleri ve sendikalar sonucunda amaçlarına ulaştılar.2011-2012 eğitim-öğretim yılı başında sürekli dile getirilen ve ilgili yöneticiler tarafından yalanlanan öğretmene rotasyon kesintili eğitimle birlikte zorunlu hale geldi.

         İlköğretim okullarının, ilkokul, ortaokul  ve orta imam hatip olarak bölünmesi sonucu öğretmenlerin zorunlu yer değişikliği yapmaları sağlanacak. ,İlkokul, ortaokul  ve orta imam hatip olarak belirlenen eğitim kurumlarına branşları itibarıyla öğretmenler yerleştirilecek. Bu yerleştirmede aynı yerleşim yerinde birbirine yakın olan ilköğretim okulları arasında yapılacak.

           Mesela  A mahallesinde bulunan iki ilköğretim okulunun konumu, derslik sayısı, öğrenci kapasitesi, öğrencilerin geliş ve gidiş durumları göz önünde tutularak ilkokul ve ortaokul olarak belirlenecek. Bu iki okulun branş öğretmenleri  ortaokula; okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ise ilkokula çekilecek. Derslik durumuna göre fazla gelen okul öncesi ve sınıf öğretmenleri hizmet puanına  göre sıralanıp norm kadro fazlaları belirlenecek. Belirlenen norm kadro fazlası öğretmenler önce bağlı oldukları koordinatör bölge içerisinde daha sonra ilçede ve il genelinde norm açığı olan kurumlara yerleştirilecek. Fakat yapılan hesaplara göre pek çok ilde norm fazlası okulöncesi ve sınıf öğretmeni oluşacak. İlköğretim okullarında görev yapan her iki öğretmenden biri branşı itibarıyla yer değiştirecek.

        Aynı şekilde önümüzdeki yıl eğitim öğretim görecek her üç ilköğretim öğrencisinden biri belirlenen ilkokul ve ortaokullar arasında zorunlu okul değişikliğine tabii tutulacak. Bu durum pek çok sınıfın yeniden oluşması, bölünmesi veya tamamen  öğretmenlerinin değişmesi sonucunu doğuracak. Bazı bilinçli veliler bunun farkında olmasına rağmen  pek çok veli bu durumun farkında değil.

       Kesintili eğitim temel eğitimde en az dört yıl karmaşaya sebep olacak. Okul yönetimlerini nasıl etkileyeceği  ise şu an için kestirilemiyor. Fakat en az onbeş bin yöneticinin bir şekilde koltuğundan olacağı konuşuluyor. Yeniden oluşturulan ortaokullara yönetici bulmada zorluk çekileceği de belirtiliyor. İlköğretimde yönetici kadrolarında daha çok sınıf öğretmenliği branşının fazla olduğu gözden kaçırılmaması gerekiyor. Geçiş döneminde yöneticilerde ilkokul ve ortaokullarda bazı esnekliklerin uygulamaya  konulacağı da söylentiler arasında.  Ama ne olursa olsun kesintili  eğitim öğretmenlerin düzenlerini ,şartlarını ve alışkanlıklarını da değiştirecek.

          Daha doğrusunu söylemek gerekirse bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete. Kısacası  (4+4+4)=(Öğrenci ,Öğretmen ,İdareci)=  Rotasyon  eşitliği  olarak eğitim tarihimize geçecek.

 

 

351 views

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

| Tema Tasarım |